Polska, obok Norwegii i Ukrainy, będzie kolejnym rynkiem, na którym pojawi się usługa Apple Pay. Taka zapowiedź padła z ust Tima Cooka, CEO Apple, podczas prezentacji kwartalnych wyników firmy. To pierwsza oficjalna informacja o rozszerzeniu zasięgu mobilnego portfela firmy. Nie pada w niej jednak dokładniejsze określenie terminu startu usługi.
Pod wieloma względami polski rynek można uznać za bardziej gotowy do wprowadzenia usługi Apple Pay niż kilka innych krajów, na których w pierwszej kolejności skoncentrował się gigant z Cupertino. Cztery na pięć terminali znajdujących się w fizycznych punktach handlowych obsługuje dziś płatności zbliżeniowe, a Google Pay, konkurencyjny schemat promowany przez Google, działa w naszym kraju od listopada 2016 r. Posiadacze urządzeń mobilnych Apple wciąż jednak nie mogą zrobić użytku z modułów NFC montowanych w ich gadżetach.
Plotki o rychłym starcie Apple Pay w Polsce pojawiały się regularnie w ostatnich latach, ale do tej pory żadna z zapowiedzi nie została oficjalnie potwierdzona. Doniesienia nasiliły się dopiero pod koniec zeszłego roku. Jesienią 2017 r. premierę na polskim rynku zapowiadał serwis 9to5mac, powołując się na źródła zbliżone do koncernu. Banki odpowiadały wówczas wymijająco na pytania o plany dotyczące schematu. Pod koniec roku Cashless.pl, powołując się na nieoficjalne źródła, informował o zaawansowanych pracach nad wdrożeniem rozwiązania. „Prowadzone są już rozmowy, ale ze względu na wysokie kary finansowe, bankowcy nie podają szczegółów. Pytani o terminy mówią, że wdrożenie jest teoretycznie możliwe w II kwartale 2018 r.” – pisał Wojciech Boczoń na łamach PRNews.pl.
Informacja podana 1 maja 2018 r. na konferencji wynikowej Apple jest pierwszą oficjalną zapowiedzią startu Apple Pay w naszym kraju. Nie padł konkretny termin, poza wskazaniem, że premiera będzie miała miejsce w tym roku. Przypomnijmy, że schemat Apple zakłada podział przychodów z transakcji kartowych. Można przyjąć, że zapowiedź Tima Cooka oznacza, że przynajmniej niektórym polskim bankom udało się w tej sprawie wypracować zadowalające porozumienie.