Podejmując decyzję o prowadzeniu działalności gospodarczej prędzej czy później stają nam na drodze różnorodne trudności. Pomóc w pokonaniu ich mogą różnorodne organizacje. Należy do nich m.in. Dolnośląski Park Technologiczny T-Park, który z początkiem tego roku uruchomił projekt „Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia z sektora MSP”.
Znany pod skróconą nazwą „Inwestuj w innowacje” projekt ma na celu asystowanie spółkom w pozyskaniu kapitału na dalszy rozwój. T-Park jest jednak tylko pośrednikiem, sam nie finansuje przedsięwzięć, które otacza opieką. Oferowana w projekcie pomoc dotyczy przede wszystkim do promocji firm, zapewnienia szkoleń, wsparcia w napisaniu biznes planu, tworzenia materiałów promocyjnych, a także pozyskania finansowania poprzez umożliwienie prezentacji przed potencjalnymi inwestorami. Pozyskany kapitał pochodzi więc wyłącznie od inwestorów, z którymi za pomocą projektu, firma nawiązała kontakt.
Do projektu może się zgłosić każda firma. Udział w projekcie biorą zarówno spółki, które same się zgłaszają, jak i pochodzące z portfeli współpracujących z Parkiem inwestorów. Nie ma szczególnych wymagań odnośnie branży, miejsca rejestracji firmy czy stopnia rozwoju przedsięwzięcia. Bardzo różnorodne są również potrzeby kapitałowe zgłaszane przez firmy. Poszukują one wsparcia na poziomie od kilkuset tysięcy złotych po dziesiątki milionów. Ze względu na odmienne sektory, w których działają prezentujące się spółki oraz ze względu na różne oczekiwania inwesteorów odnośnie branż, w które chcieliby zainwestować, kierownicy projektu starają się kojarzyć spółki, z zainteresowanymi danym obszarem inwestorami. Z reguły jednak, firma działająca w popularnych ostatnio branżach medycznej i biotechnologicznej napotka mniej trudności w pozyskaniu inwestora, niż przedsiębiorstwo z obszaru FMCG.
Pomoc może uzyskać zarówno firma dopiero rozpoczynająca działalność, jak i spółka będąca już rynkowym weteranem planująca wejść na giełdę lub poszerzyć swoją działalność o nowe rynki zbytu. Jedynym wymogiem jest innowacyjny pomysł. Wówczas na pomoc może liczyć także duże przedsiębiorstwo, przechodzące restrukturyzację. Innowacyjność nie oznacza przy tym konieczności posługiwania się patentem, ale może polegać na nowatorskim pomyśle na zaspokajanie potrzeb konsumentów, który wyróżnia daną firmę spośród konkurencji. Zasady przyjęcia do projektu są bardzo proste: ocenie podlega przede wszystkim biznes plan, więc już po trzech dniach roboczych spółka otrzymuje decyzję o przyjęciu do projektu. Podstawową kwestią jest dogłębne poznanie projektu i ocena w jakim stopniu różni się od przedsiębiorstw działających już na rynku. Wyboru firm dokonuje Zespół Dolnośląskiego Parku Technologicznego.
Oczywiście, może się okazać, że biznes plan złożony przez firmę zawiera błędy. Nie dyskwalifikuje to jednak przedsiębiorstwa z udziału w projekcie. Wbrew pozorom, takie błędy zdarzają się dość często i lepiej popełnić je na tym etapie, niż w momencie nawiązywania kontaktu z inwestorem. Najczęstsze nieścisłości polegają na braku sprecyzowanych oczekiwań, co do wysokości kapitału, na jaki firma zgłasza zapotrzebowanie, niepewności, na co właściwie te środki mają zostać przeznaczone, źle oszacowanych prognoz sprzedaży ze szczególnym uwzględnieniem braku określonego targetu oraz zupełnego zaniedbania strategii marketingowej. W razie potrzeby pomoc T-Parku w ramach projektu może jednak dotyczyć również stworzenia biznes planu.
Firma może skorzystać z projektu tylko jeden raz – nie przewiduje się objęcia jej szkoleniami kilkakrotnie. Zakończenie danego etapu projektu nie oznacza jednak, że przedsiębiorstwo, które nie znalazło inwestora, jest pozostawione samo sobie. W dalszym ciągu spółka jest bowiem obecna na stronie internetowej, na której pojawia się dzień po konferencji, a także może zostać zaproszona na konferencję końcową projektu.
Duże emocje wzbudza konieczność współpracy z inwestorem. Firmy często mają obawy przed odkryciem swojego pomysłu przed obcą instytucją. Oczywiście, żadne z przedsiębiorstw nie może zostać zmuszone do odkrycia wszystkich swoich kart – decyzja należy do jego kierownictwa. Należy jednak pamiętać, że zaprezentowanie się firmy przed inwestorem znacznie ułatwi jego pozyskanie i nawiązanie współpracy.
Nie istnieją dolne ani górne ograniczenia co do kapitału, jaki inwestor byłby skłonny powierzyć firmie. Nie istnieją również ograniczenia, co do tego kto może brać udział w projekcie jako inwestor. Na pierwszej konferencji dominowali przedstawiciele funduszy venture capital, jednakże pojawili się tam także współpracujący z T-Parkiem aniołowie biznesu. W sumie w pierwszym etapie wzięło udział 13 inwestorów i każdy z nich potwierdził chęć udziału w drugiej edycji przedsięwzięcia. Przenosząc konferencję do Warszawy twórcy projektu liczą jednak na pozyskanie kolejnych zainteresowanych współpracą kapitałodawców. Ponadto inwestorzy, którzy nie dotarli na konferencję, mogą zapoznać się z listą spółek na stronie projektu. Ze względu na umowy gwarantujące poufność, nie ma możliwości przekazania materiałów na temat firm biorących udział w projekcie przed konferencją.
To jak będzie wyglądała współpraca między firmą a inwestorem zależy od ustaleń dokonywanych w fazie negocjacji, w które T-Park nie ingeruje. Na wyraźną prośbę przedstawicieli firmy może jednak wesprzeć ją w prowadzeniu rozmów. Negocjacje mogą dotyczyć kwoty dofinansowania, roli odgrywanej przez inwestora w spółce – aktywnej lub ograniczającej się do dostarczania kapitału, terminu w jakim spółka uzyska dofinansowanie oraz sposobu wyjścia z inwestycji. Może się również okazać, że firma nie chce zawrzeć transakcji z inwestorem, z którym do tej pory rozmawiała, ale chętnie współpracowałaby z innym wybranym inwestorem branżowym. W ramach projektu, wskazana instytucja może więc zostać zaproszona na wyraźne życzenie spółki.
W dwóch pierwszych etapach projektu wzięło udział po dwanaście firm, czyli zostały zapełnione wszystkie przewidziane miejsca. Docelowo projekt zakłada osiem edycji, czyli – zakładając, że w każdej z nich weźmie udział minimalna liczba 10 uczestników –pomoc zostanie udzielona co najmniej osiemdziesięciu firmom. Wszystko wskazuje jednak na to, że będzie ich więcej. Z racji, że każda ze spółek korzystających z projektu ma obowiązek powiadomienia o pozyskaniu kapitału, mamy informację, iż do tej pory jedna spółka z pierwszego etapu pozyskała kapitał, a trzy kolejne prowadzą intensywne negocjacje.
W obecnej, drugiej już edycji, szkolenia poprowadzą firmy Ernst & Young oraz MCI, a dotyczyć one będą autoprezentacji i komunikacji, a także oczekiwań, jakie mają inwestorzy wobec spółek, w które wchodzą. Podjęty zostanie również temat błędów popełnianych podczas rozmów z inwestorami. Ponadto uczestnicy projektu otrzymają film promocyjny przygotowany przez firmę zewnętrzną. Na zakończenie zaś, wezmą udział w konferencji, podczas której będą mieli możliwość prezentacji i spotkania się z potencjalnymi inwestorami.
Udział w projekcie jest całkowicie darmowy – koszty wszelkich szkoleń, materiałów i udziału w konferencji są finansowane ze środków projektu, a te z kolei pochodzą z dotacji w ramach Programu Operacyjnego – Innowacyjna Gospodarka. Jedyne koszty obejmują noclegi podczas szkoleń.
Kolejna konferencja odbędzie się 20.10.2009 na sali notowań NewConnect.
Artykuł powstał na podstawie czata z panem Krzysztofem Urbańskim, menedżerem Dolnośląskiego Parku Technologicznego T- Park przeprowadzonego na IPO.pl.
Źródło: IPO.pl