Bank Pekao S.A. drugi raz z rzędu zakwalifikował się do indeksu Bloomberg Gender-Equality Index, w którym mogą znaleźć się duże spółki giełdowe aktywnie zabiegające o równość płci w środowisku pracy. Bank znalazł się w indeksie jako zaledwie jedna z dwóch spółek z Polski i wśród tylko kilku z Europy Środkowej. Udział Pekao w indeksie odzwierciedla fakt, że bank przykłada coraz większą wagę do działań w zakresie ESG, których ważną częścią są kwestie pracownicze.
Globalnie w 2021 roku w indeksie znalazło się 380 firm z 44 krajów i reprezentujących 11 sektorów gospodarki. Uczestnicy indeksu zostali wybrani spośród spółek giełdowych o kapitalizacji przekraczającej 1 mld dolarów. By wejść do indeksu należało uzyskać wystarczająco wysoki wynik w ankiecie bazującej na 59 pytaniach z pięciu obszarów: przywództwo kobiet i rozwój talentów, równa płaca i parytet płac, inkluzywna kultura pracy, polityka dotycząca molestowania seksualnego i prokobieca marka.
– Chcemy być pracodawcą dla najlepszych, dającym szansę zatrudnienia, rozwoju i awansu wszystkim utalentowanym pracownikom, bez względu na płeć. W naszym banku od lat obowiązują też procedury, które pozwalają na realizację polityki równych szans. Dlatego cieszy nas, że po raz drugi z rzędu te wysiłki zostały dostrzeżone i ponownie jesteśmy w indeksie Bloomberg Gender-Equality – mówi wiceprezes Banku Pekao, Magdalena Zmitrowicz.
Bank Pekao uzyskał w ankiecie Bloomberg GE wynik 73 proc., przy średnim wyniku dla wszystkich firm z indeksu na poziomie 66 proc. Aktywnie wdraża też kolejne programy i inicjatywy, np. od niedawna program dedykowany kobietom, które chcą rozwijać się zawodowo, łącząc to wyzwanie z życiem prywatnym. Co warto podkreślić, w niektórych obszarach bank wypada szczególnie dobrze, dba zwłaszcza o równouprawnienie kobiet i mężczyzn w płacach oraz równy dostęp płci do awansu i rozwoju. W Pekao kobiety stanowią większość zatrudnionych. Na stanowiskach menedżerskich, również stanowią one zdecydowaną większość, bo 62 proc., a 91 proc. kobiet wraca do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego.
Źródło: Bank Pekao