– Dyskusje na temat upadłości konsumenckiej prowadzone są w Polsce zdecydowanie za długo – mówi Bartosz Merczyński, starszy prawnik w kancelarii Allen & Overy, Pędzich. Stan niepewności jest niekorzystny dla konsumentów, którzy muszą zaciągać zobowiązania kredytowe na 30 lat, dla instytucji finansowych, które nie wiedzą, w jakich warunkach będą prowadzić negocjacje restrukturyzacyjne, oraz instytucji, które rozważają wejście na polski rynek i nie wiedzą, jakie poniosą ryzyko biznesowe z uwagi na brak modelu upadłości konsumenckiej.
Nieoczekiwane przyspieszenie
W Sejmie nie powołano podkomisji do prac na projektem, a posłowie PO wycofali konkurencyjny poselski projekt ustawy regulujący zasady upadłości konsumenckiej. Poseł Tadeusz Aziewicz (PO) uzasadnił to tym, że najważniejsze propozycje legislacyjne zawarte w rządowym i poselskim projekcie są w zasadzie takie same. Oba przewidują możliwość skorzystania z upadłości tylko dla tych konsumentów, którzy na to zasługują, bo spełniają przewidziane w obu projektach podobne wymogi.
Do prac nad rządowym projektem nie powołano podkomisji, która mogłaby wysłuchać ekspertów i zaproponować wniesienie poprawek. Dlatego teraz na wniesienie uwag i wprowadzenie zmian do projektu rządowego można liczyć dopiero podczas drugiego czytania i w Senacie.
Kto wystąpi o upadłość
Upadłość konsumencka będzie procedurą oddłużeniową połączoną z zobowiązaniem się dłużnika do pokrycia przynajmniej części swoich zobowiązań. Ma on w maksymalnym stopniu spłacić swoich wierzycieli.
Projekt przewiduje, że upadłość będzie prowadzona według przepisów o postępowaniu upadłościowym obejmującym likwidację majątku upadłego, po to by można było spieniężyć jego majątek i zaspokoić należności wierzycieli. Postępowanie może być prowadzone w stosunku do osób fizycznych, wobec których nie prowadzi się postępowania upadłościowego przewidzianego dla przedsiębiorców.
Ile lat musi upłynąć między kolejnymi oddłużeniami – z czego to wynika ? Jaki dłużnik nie ma szans na ogłoszenie upadłości ? Jaką kwotę otrzyma dłużnik, gdy w skład masy upadłościowej wchodzi mieszkanie albo dom jednorodzinny, w którym mieszka upadły konsument – po sprzedaniu ich ? Jakie formalności muszą zostać spełnione, by można było skorzystać z postępowania oddłużeniowego ?
Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
Więcej: Gazeta Prawna 7.10.2008 (196) – str.2-3