Z badań wynika, że w IV kw. 2005 r. powróciła wyraźna tendencja do łagodzenia kryteriów przyznawania kredytów krótkoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. W pozostałych kategoriach kredytów dla przedsiębiorstw tendencja do łagodzenia polityki kredytowej była umiarkowana (procent netto przyjął wartości na poziomie ok. 20 proc.).
W sektorze dużych przedsiębiorstw kontynuowany jest powolny trend w kierunku dalszego łagodzenia polityki kredytowej. Nadal jednak ta tendencja jest silniejsza w sektorze małych i średnich firm.
W IV kw. 2005 r. popyt na kredyt ze strony firm wzrósł umiarkowanie, w stopniu porównywalnym jak w poprzednim kwartale. W segmencie kredytów długoterminowych dla dużych firm wzrost popytu był wyższy niż w innych segmentach. W sektorze małych i średnich część banków zanotowała spadek popytu, co spowodowało osłabienie tendencji do wzrostu popytu ogółem.
„Banki przewidują, że w I kwartale 2006 r. popyt na kredyty ze strony przedsiębiorstw wzrośnie, jednak procent netto w sektorze dużych przedsiębiorstw znacząco spadł w porównaniu do przewidywań z poprzedniego kwartału do najniższego poziomu od początku prowadzenia badań. Utrzymują się przewidywania wysokiego wzrostu popytu w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, które jednak dotychczas nie zostały potwierdzone w póżniejszych realizacjach” – podał NBP.
W IV kw. 2005 r. znaczna większość banków (81,6 proc. ważonej aktywami liczby banków) nie zmieniła kryteriów przyznawania kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych. Większość banków (63,4 proc. ważonych aktywami banków) nie zmieniła polityki kredytowej również w segmencie kredytów konsumpcyjnych.
Ogólna tendencja do łagodzenia warunków i kryteriów przyznawania kredytów konsumpcyjnych była nieco słabsza niż w poprzednim kwartale; banki przewidują, że zmiany w polityce kredytowej w I kw. 2006 r. będą podobne jak w IV kw. 2005 r.
Mimo że w poprzednim kwartale banki przewidywały wysoki wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe, w IV kw. 2005 r. popyt wzrósł umiarkowanie. Jednak, w przeciwieństwie do III kw. 2005 r., żaden z banków nie odczuł spadku popytu.
Jak podał NBP uwagę zwraca fakt, że po raz pierwszy od początku prowadzenia badań, banki nie przewidują znaczących zmian popytu na kredyty mieszkaniowe w I kw. 2006 r.