„Banki nie rezygnują z wysokich odsetek z dnia na dzień, ale skracają czas, na który oferują atrakcyjne oprocentowanie. – Chcą oszczędzić klientom terapii szokowej – mówi Jarosław Sadowski, analityk Expandera. Jak znaczące są to zmiany, pokazuje m.in. oferta Millennium. W banku po starym oprocentowaniu pozostał już tylko banner na stronie internetowej. Zamiast 8,5 procent obecnie na trzy miesiące można dostać 7,5 proc., a na rok o jeden punkt procentowy mniej.
Podobna zmiana dokonała się w Nordei, z której zniknęła promocyjna 3-miesięczna lokata na 10 proc. Teraz najwyższą stawkę – 6 proc. – można otrzymać na miesiąc, a im dłużej się oszczędza, tym niższe odsetki. Takim samym tropem poszedł mBank. Internetowe ramię BRE daje obecnie 6 proc. lokującym na dwa miesiące, podczas gdy na rok tylko 5,35 proc. Jeszcze kilka dni temu na 12 miesięcy było 6,35 proc, a na dwa – 5,7 proc.”, informuje gazeta.
„Coraz mniejsze procenty oferuje Getin Bank. Z 9 proc. na cztery miesiące i 8,5 na dwa lata zostało teraz 8,5 proc. na trzy miesiące i zaledwie 5,5 proc. na dwa lata. W BPH na rok i trzy miesiące można już dostać tylko 6 proc. zamiast odpowiednio 8 i 7,5 proc. Potentat w zbieraniu oszczędności PKO BP podobny ruch zrobił już w połowie grudnia. Pewne 7 proc. zostawił dla trzech miesięcy, a półtoraroczną lokatę na 7 proc. skończył w 2008 r.
Eksperci są jednak przekonani, że wyścig banków o oszczędności Polaków będzie trwał nadal, i to wciąż przy stawkach przewyższających poziom WIBOR, czyli oprocentowanie, po jakim banki pożyczają sobie pieniądze nawzajem. We wtorek trzymiesięczny WIBOR wynosił 5,82 proc, a roczny spadł do 5,93 proc. – O pieniądze na rynku międzybankowym cały czas jest bardzo trudno – mówi Łukasz Gębski z Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.”, czytamy w „Dzienniku”.
W ubiegłym roku oprocentowanie depozytów sięgnęło rekordowych poziomów. Niektóre banki zaoferowały swoim klientom odsetki na poziomie 9-10 proc. W listopadzie i grudniu Rada Polityki Pieniężnej dokonała obniżek stóp procentowych, a stopa podstawowa spadła do 5 proc. Eksperci prognozują, że w 2009 r. główna stopa znajdzie się na poziomie 4 proc., przez co oprocentowanie lokat jeszcze spadnie.
Więcej na ten temat w „Dzienniku”.
Na podstawie: Halina Kochalska