„Siedem banków skorzystało z oferty EBI w zeszłym roku i podpisało umowy na łączną kwotę 625 mln euro. Najwięcej pożyczyły PKO BP,BZ WBK, BRE i Fortis Bank. Ale to nie koniec – z naszych informacji wynika, że kolejne banki negocjują w sprawie nowych linii kredytowych”, pisze gazeta.
„– Chcemy otworzyć nową linię kredytową na finansowanie kredytów dla małych przedsiębiorstw, której kwota będzie wyższa niż 50 mln euro – mówi Magda Załubska-Król z Pekao. Bank stara się też o linię z przeznaczeniem na kredyty dla sektora publicznego. Niewykluczone, że już wkrótce zapadną decyzje o pożyczce z EBI dla Raiffeisen Banku Polska, który specjalizuje się w kredytowaniu małych i średnich firm.
„Już teraz w części banków firmy mogą korzystać z tańszych kredytów, które finansuje EBI. W lutym znajdą się one w ofercie BOŚ, a pod koniec I kwartału w BZ WBK. W Fortis Banku taki kredyt znajduje się w ofercie od 15 stycznia – bank pożyczył od EBI 100 mln euro, połowę tej kwoty przeznaczy na leasing, a resztę na kredyty dla małych i średnich firm”, podaje gazeta.
„Bankowcy zapewniają, że środki pozyskane z EBI szybko trafią do firm. Większość zostanie zagospodarowana w ciągu najbliższych 18 miesięcy”, czytamy.
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) to instytucja finansowa Unii Europejskiej. Jego akcjonariuszami są państwa członkowskie Wspólnoty. Bank udziela kredytów, lub gwarancji, zarówno publicznym, jak i prywatnym podmiotom z państw-akcjonariuszy, a nadrzędnym celem jego działań jest przyczynianie się do harmonijnego rozwoju Wspólnoty. Polska korzysta z kredytów EBI od 1990 r.
Więcej szczegółów w artykule „Banki sięgają po pieniądze z EBI i EBOR. Kredyty dla firm będą tańsze” autorstwa Mirosława Kuka.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Wikipedia
WB