6 października 2011 roku w Sali Rady Wydziału Nauk Ekonomicznych SGGW odbyła się konferencja prasowa, inaugurująca IV Europejskie Forum Banków Spółdzielczych oraz Małych i Średnich Przedsiębiorstw, które dzięki inicjatywie Krajowego Związku Banków Spółdzielczych po raz pierwszy w historii organizowane jest w Polsce.
Na konferencji prasowej powiedzieli:
Waldemar Pawlak – Wicepremier i Minister Gospodarki:
– Dzięki organizacji IV Europejskiego Forum mają okazję spotkać się ze sobą dwie grupy podmiotów, które są jak sól ziemi dla całej naszej gospodarki. Małe i średnie przedsiębiorstwa są najliczniejszymi firmami w Polsce, w których jest gro miejsc pracy. Drugi spójny obszar stanowią banki spółdzielcze, które są najbliżej swoich klientów, a co najważniejsze – mają ogromny potencjał. O ich sile stanowi też fakt, że, m.in. dzięki zaangażowaniu Krajowego Związku Banków Spółdzielczych, od jakiegoś czasu szukają one kapitału poprzez obligacje, co jest na pewno impulsem do rozwoju.
Jeśli przedsiębiorstwa zastanawiają się więc, gdzie szukać inwestowania, wystarczy zwrócić się do banków spółdzielczych, bo to najszybszy dostęp do finansowania. Osobiście do tego bardzo zachęcam. Przy okazji gratuluję Prezesowi KZBS – Jerzemu Różyńskiemu organizacji tak ważnego dla sektora wydarzenia, jakim jest IV Europejskie Forum Banków Spółdzielczych oraz Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Marek Sawicki – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
– Sektor bankowości spółdzielczej to ten obszar spółdzielczości, który w ostatnich latach bardzo się rozwinął i posiada ogromny potencjał kapitałowy. Banki spółdzielcze doskonale znają swoich klientów z branży rolniczej i z przetwórstwa rolno-spożywczego, dlatego chętnie ze sobą współpracują. Sukces, jakie rolnictwo odnotowało w ciągu ostatnich czterech lat w zakresie eksportu, odbywa się z dużym udziałem sektora bankowości spółdzielczej. Warto podkreślić, że eksport wzrósł w tym zakresie o pięćdziesiąt procent, a miejsca pracy pozostają w Polsce.
Jerzy Różyński – Prezes Krajowego Związku Banków Spółdzielczych:
– Atutami banków spółdzielczych są przede wszystkim długoletnia tradycja, polskość oraz bliskość klienta. Żeby jednak potencjał banków spółdzielczych był do końca wykorzystany, musimy opracować nowy model bankowości spółdzielczej, a co najistotniejsze – muszą być wprowadzone odpowiednie zmiany legislacyjne, które uwzględniałyby ich specyfikę. Naszym dążeniem w najbliższym czasie jest osiągnięcie takiego udziału w rynku, jak ma to miejsce choćby w Niemczech, Szwajcarii czy Holandii, gdzie zdecydowanie przekracza on poziom dwudziestu procent. Przy okazji chciałbym serdecznie podziękować premierowi Waldemarowi Pawlakowi, przy którego pomocy udało nam się wdrożyć w życie możliwość emisji obligacji banków spółdzielczych na rynku Catalyst.
Prof. dr hab. Bogdan Klepacki – Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych SGGW w Warszawie:
– Wydział Nauk Ekonomicznych SGGW funkcjonuje już 59 lat, od tego czasu co roku do narodowej gospodarki przekazujemy kolejnych absolwentów, którzy znajdują zatrudnienie właśnie m.in. w sektorze bankowym oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Tym bardziej jest nam niezmiernie miło gościć u siebie tak ważne osobistości.
Źródło: Krajowy Związek Banków Spółdzielczych