Miał powstać całkowicie cyfrowy bank dla małych i średnich przedsiębiorstw, a powstała platforma otwartej bankowości, wykorzystywana przez banki w sześciu krajach europejskich. Historia firmy banqUP dobrze ilustruje dynamikę przemian na europejskim rynku fintech.

Otwarta platforma bankowa dla małych i średnich firm, która w intuicyjny sposób łączy tradycyjną bankowość z usługami finansowymi i okołofinansowymi oferowanymi przez startupy takimi jak np. P2P lending, faktoring czy wymiana walut – taki pomysł na firmę miała czwórka założycieli banqUP: Krzysztof Pulkiewicz, Anna Ciesielska, Natalia Zielińska i Łukasz Chmielewski.
Nie był to ich pierwszy projekt wokół innowacji finansowych. Pulkiewicz i Ciesielska w 2011 założyli spółkę technologiczną dla branży finansowej – BCMLogic. Platforma, która działa do dziś, służy m.in. do zarządzania ryzykiem, incydentami i ciągłością pracy firmy, pozwala na bieżąco monitorować, analizować i wizualizować awarie i utrudnienia w obszarze IT.
Momentum – ich kolejny projekt – miał pomóc w zarządzaniu finansami małym i średnim przedsiębiorstwom. Zdobył m.in. pierwsze miejsce w konkursie FinTech Challenge organizowanym przez Emirates NDB. Spółka była jednym z siedmiu startupów z całej Europy biorących w 2016 roku udział w londyńskim FinTech Innovation Lab, zdobyła też wsparcie globalnych ekspertów banku BNP Paribas w ramach programu BNP Paribas Digital Bootcamp.
Open Banking
W 2016 coraz głośniej zaczęto mówić o otwartej bankowości. – Wraz z pierwszymi informacjami i pomysłami, które ilustrowały możliwe zastosowania dyrektywy PSD2, na rynku pojawiało się coraz więcej inicjatyw związanych z Open Banking. My również rozważaliśmy różne pomysły w tym obszarze – mówi Anna Ciesielska. Zespół chciał wykorzystać wiedzę i doświadczenie zdobyte zarówno przy współpracy z bankami jak i przy budowie rozwiązań dla małych i średnich przedsiębiorstw.
– W kwietniu 2016 natrafiłem na artykuł o solarisBanku. Idea banku oferującego swoje usługi poprzez API, jako tzw. Bank-as-a-Service, bardzo do nas przemówiła – wspomina Łukasz Chmielewski. – Zaczęliśmy przerzucać się pomysłami na wykorzystanie innowacyjnej usługi i tak zrodziła się idea otwartej platformy bankowej – wspomina. BanqUP miał z jednej strony pozwalać na otwarcie i prowadzenie konta całkowicie online – nawet proces zapoznawania się z klientami i jego potrzebami (KYC) odbywał się w całości na video chata z drugiej miał dawać dostęp do szerokiej gamy usług oferowanych przez fintechy. – P2P lending, faktoring, szybkie przelewy zagraniczne, do tego alternatywni dostawcy każdej z usług. Taka była wizja “banku – układanki”, która nam przyświecała – wyjaśnia Natalia Zielińska.
Niestety przeciągające się formalności związane z paszportyzacją licencji bankowej do Polski, brak kont złotówkowych oraz powolny proces zdobywania partnerów fintechowych mocno dały się twórcom we znaki.
– Zaczęliśmy się poważnie zastanawiać, czy na pewno własny bank to najlepszy pomysł. Tym bardziej, że platforma, którą zbudowaliśmy na potrzeby integracji usług fintechowych i bankowych, zaczęła budzić zainteresowanie banków. Postrzegali ją jako użyteczny i przyjazny hub do integracji usług oferowanych w ramach wchodzącej w życie dyrektywy PSD2 – dodaje Krzysztof Pulkiewicz.
Zwrot akcji: banqUP jako API hub
Po wewnętrznych dyskusjach, zespół zadecydował o odejściu od idei banku i przebudował projekt w stronę platformy multibankowej, jaką banqUP jest obecnie.
– Platforma banqUP pozwala bankom i innym firmom (tzw. TPP) na wygodny i szybki dostęp do bankowych API. Po pierwsze uspójnia sposób pobierania danych, który często wygląda bardzo różnie w zależności od wspieranego przez bank standardu. Po drugie uspójnia same dane, oferując jednolite informacje, bez względu na to z jakiego banku i jakiego API pochodzą – wyjaśnia Krzysztof Pulkiewicz
System umożliwia obecnie dostęp do banków z sześciu europejskich rynków – Belgii, Irlandii, Węgier, Słowacji, Bułgarii i Polski. Kraje te nie są wybrane przypadkowo – w ten sposób platforma oferuje dostęp do wszystkich najważniejszych europejskich standardów bankowych API. Poza rozwiązaniem technologicznym, banqUP będzie docelowo umożliwiał także dostęp do API banków dla podmiotów bez licencji, w ramach usługi “TPP-as-a-service” – znacząco przyspieszając fintechom dostęp do infrastruktury bankowej.
Firma niedługo po powstaniu osiągnęła rentowność biznesu, osiągając w pierwszym roku przychody powyżej 1 miliona euro. System oferowany przez banqUP będzie podstawą m.in. platformy multibankowej PKO BP.
Źródło: banqUP