Zapowiedzią otwarcia Galerii Sztuki Polskiej XX wieku jest Galeria na Plantach, której uroczyste otwarcie odbyło się we wrześniu na Plantach krakowskich.
W podświetlonych gablotach wystawionych na Plantach można oglądać 18 reprodukcji
15 największych artystów Młodej Polski. Wśród zaprezentowanych publiczności prac znalazły się m. in. „Dziewczynka z chryzantemami” Olgi Boznańskiej, „Śnieg” Juliana Fałata, „Portret Feliksa Jasieńskiego” i „Autoportret na białym koniu” Jacka Malczewskiego, „Portret żony” Józefa Mehoffera, „Złote rybki” Józefa Pankiewicza, „Pole łubinu” Władysława Podkowińskiego, „Rodzina artysty” Władysława Tetmajera, „Stańczyk” Leona Wyczółkowskiego oraz „Macierzyństwo” Stanisława Wyspiańskiego.
Tak nietypowe miejsce i nowoczesna forma prezentacji malarstwa (citilighty na powietrzu) to sprawdzony już pomysł dotarcia do osób, które do muzeów nie chodzą. Reprodukcje prezentowane na Plantach mają zachęcić publiczność do odwiedzenia Muzeum Narodowego, by podziwiać oryginały.
Zaangażowanie BGŻ S.A. w realizację tego przedsięwzięcia nie jest pierwszą tego typu inicjatywą. BGŻ, jako jedyny bank, nawiązał w 2002 r. długofalową współpracę z Muzeum Narodowym w Krakowie, obejmując mecenatem tę znakomitą placówkę kulturalną, która
w tym roku obchodzi jubileusz 125 lat działalności. W 2003 r. jednym ze wspólnych przedsięwzięć banku i Muzeum Narodowego była wystawa obrazów Jacka Malczewskiego pochodzących ze zbiorów Lwowskiej Galerii Sztuki.