Funduszem będzie zarządzał zespół specjalistów, którzy są autorami sukcesu pierwszego funduszu nieruchomości. Od 2004 roku wartość aktywów netto tego funduszu wzrosła o 73,5 proc (wzrost wartości aktywów netto od bilansu otwarcia do daty ostatniej wyceny tj. 31.03.2008 roku)., a tylko w przeciągu ostatniego roku certyfikaty zyskały na wartości aż 34,8 proc.(wzrost WAN od 01.01.2007 do 31.12.2007). To najlepszy wynik wśród konkurencyjnych produktów.
Arka BZ WBK Fundusz Rynku Nieruchomości 2 FIZ będzie działał w oparciu o strategię mieszaną tzn. minimum 50% aktywów będzie lokował w projekty, które będą ukończone na koniec okresu inwestycyjnego i maksimum 50% w projekty deweloperskie. Atutem takiej polityki jest możliwość szybkiego reagowania na zmiennym rynku, nawet w krótkim, trzyletnim okresie inwestycyjnym.
Fundusz będzie czerpał dochody z kilku źródeł. Największych zwrotów zespół nieruchomości spodziewa się z realizacji projektów deweloperskich, głównie komercyjnych oraz ze wzrostu czynszów. Wiele analiz pokazuje ogromne zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe i handlowe. Niewystarczająca podaż, widoczna chociażby poprzez niski wskaźnik pustostanów przyczynia się do wzrostu czynszów. W opinii analityków prognozy dotyczące popytu i podaży nowych budynków są optymistyczne.
BZ WBK AIB TFI SA chce także wykorzystać spowolnienie na rynku nieruchomości, które znajduje odzwierciedlenie w spadku cen i problemach części deweloperów z pozyskaniem finansowania na nowe projekty.
Atrakcyjne zwroty z inwestycji będą uzyskiwane również poprzez aktywne zarządzanie portfelem polegające na renegocjowaniu umów najmu oraz na prowadzeniu inwestycji w istniejących budynkach.
Prospekt Arki BZ WBK Fundusz Rynku Nieruchomości 2 FIZ dopuszcza inwestowanie w wybranych krajach Europy Środkowo Wschodniej. „Inwestowanie poza Polską pozwoli wykorzystać potencjał rozwoju innych państw w sektorze nieruchomości i budowlanym oraz zdywersyfikować geograficznie inwestycje – mówi Agnieszka Jachowicz – Nieruchomości są jednymi z najprężniej rozwijających się sektorów w regionie i obecnie wzrost tego sektora poza Polską daje możliwość wyższych niż w Polsce zwrotów”.
Dodatkowo fundusz będzie zyskiwał na efektywnym zarządzaniu kosztami oraz wyłączeniach z opodatkowania (stworzone przez fundusz spółki celowe są zwolnione z opodatkowania).
Agnieszka Jachowicz prognozuje, że drugi fundusz rynku nieruchomości ma realną szansę przynieść średnioroczne stopy zwrotu na poziomie 10-12 proc.
Fundusz został utworzony do 28 grudnia 2015 roku z możliwością wydłużenia lub skrócenia tego okresu. Wolne środki, które nie zostaną zainwestowane w nieruchomości, będą ulokowane w dłużne papiery wartościowe. BZ WBK AIB TFI SA złoży także wniosek o dopuszczenie certyfikatów inwestycyjnych do obrotu giełdowego.