Stłuczenie, zalanie, przewrócenie i rozbicie – w mieszkaniu, także tym wynajmowanym, łatwo może dojść do większego lub mniejszego wypadku, w wyniku którego zniszczeniu ulegnie mienie należące do właściciela nieruchomości. Jakie konsekwencje grożą w takiej sytuacji osobie wynajmującej mieszkanie? Jak się przed nimi zabezpieczyć?
Jeżeli w trakcie trwania umowy właściciel stwierdzi, że wyraźnie zaniedbujesz mieszkanie czy też narażasz na uszkodzenie rzeczy znajdujące się w lokalu, może Cię upomnieć. Jeżeli mimo ostrzeżenia nie zmienisz swego postępowania, wynajmujący ma prawo wypowiedzieć Ci umowę. W takiej sytuacji nie obowiązują terminy wypowiedzenia.
Co właściciel może zrobić po zakończeniu umowy najmu?
Rok akademicki właśnie się skończył, umowa najmu także dobiegła kresu, a ty z ulgą stwierdzasz, że właściciel nie zorientował się w rozmiarze zniszczeń swoich mebli. Sądzisz, że możesz już zapomnieć o całej sprawie? Nie tak szybko.
Jeżeli właściciel zobaczy zniszczenia dopiero po zakończeniu umowy najmu, ma prawo zachować całość lub część kaucji wpłaconej przez Ciebie w momencie zawierania umowy.
Jeśli nie zgodzisz się na zatrzymanie kaucji, właściciel może dochodzić swoich praw przed sądem. Tak samo będzie, jeżeli nie wpłacałeś żadnej kaucji, a także wtedy, kiedy zniszczenia znacznie przekraczają jej wysokość.
Jak zabezpieczyć się przed nieumyślnymi wypadkami?
Jeżeli chcesz uniknąć rozpraw sądowych z właścicielem i ponoszenia kosztów zniszczeń
z własnej kieszeni, pomyśl nad wykupieniem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej najemcy – radzi Nina Kuczyńska z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.
Taka polisa pokryje koszt wszystkich szkód rzeczowych powstałych
w nieruchomości lub mieniu ruchomym właściciela mieszkania czy sąsiadów.
Gdzie można wykupić takie ubezpieczenie?
Możliwość ubezpieczenia się od szkód spowodowanych w wynajmowanym mieszkaniu oferuje np. Aviva czy Warta. Pamiętaj jednak, że w obu tych towarzystwach OC najemcy jest dostępne tylko jako rozszerzenie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej
w życiu prywatnym. Koszt takiej polisy nie jest jednak duży. Na przykład w Warcie za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej wraz z klauzulą OC najemcy zapłacisz jedynie ok. 100 zł.
Zanim podpiszesz umowę przejrzyj uważnie wyłączenia odpowiedzialności. Zwróć choćby uwagę, że ubezpieczyciele standardowo nie wypłacają świadczenia za szkody będące wynikiem stanu nietrzeźwości ubezpieczonego lub osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym. Nie można zatem liczyć na zwrot kosztów remontu mieszkania po szalonej imprezie.
Pełna wersja tekstu: https://ubea.pl/Co-grozi-za-zniszczenie-wynajmowanego-mieszkania%2Cartykul%2C1052/