Z końcem roku pisaliśmy o konsekwencjach złamania zasad programu „Rodzina na swoim”. Kredytobiorcy wciąż pytają o to, czy można sprzedać mieszkanie z RnS, rozpocząć budowę domu lub kupić inną nieruchomość albo czy w mieszkaniu kupionym z RnS można zarejestrować firmę. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych czytelników, wyjaśniamy wątpliwości. Odpowiedzi mogą wydawać się zaskakujące, często na korzyść klientów banków.
Czy mogę kupić garaż w miejscu podziemnym, gdy jednocześnie spłacam raty kredytu z „Rodziną na swoim?
Tak, garaż nie jest nieruchomością mieszkalną, zatem kredytobiorca „Rodziny na swoim” może dokonać takiego zakupu bez ryzyka utraty dopłat.
Czy mogę kupić działkę?
Kredytobiorca może także stać się właścicielem działki. Jest jednak warunek – nie może na niej stać nieruchomość, nawet jeśli przeznaczona jest to rozbiórki i docelowo na jej miejscu ma stanąć nowy dom.
Czy w trakcie spłacania kredytu z „Rodziną na swoim” mogę rozpocząć budowę domu?
Tak, „Rodzina na swoim” nie hamuje rozpoczęcia prac nad budową domu. Przytoczę tu słowa przedstawiciela Banku Gospodarstwa Krajowego: w przypadku budowy domu jednorodzinnego terminem przesądzającym o możliwości zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami z zakresu prawa budowlanego, jest data uzyskania pozwolenia na użytkowanie.
Beneficjent programu „Rodzina na swoim” zgodnie z zapisami ww. Ustawy art. 9. ust 3a ma 14 dni na pisemne poinformowanie banku kredytującego, w którym podpisał umowę kredytu preferencyjnego, o nabyciu tytułu własności do nieruchomości mieszkalnej.
Jeśli chcielibyśmy sprzedać nasze mieszkanie, ale według planu „Rodzina na swoim” obowiązuje nas jeszcze przez 3 lata, to czy bank cofnie nam dotychczasowe dopłaty i będziemy musieli je uregulować?
Nie, pod warunkiem, że bank zostanie o tym fakcie poinformowany. Jeśli w ciągu 14 dni klienci nie zawiadomią banku o swoich planach, ten może zażądać zwrotu wszystkich dotychczas otrzymanych dopłat. Jeśli takie kroki uczyni – ryzyka zwrotu nie ma.
Czy mogę zarejestrować firmę w mieszkaniu objętym „Rodziną na swoim”?
Tak, jednak i tu obecne są ograniczenia. Kredytobiorcy RnS nie mogą zmienić rodzaju lokalu – z mieszkalnej na usługową. Istnieje zatem możliwość zarejestrowania firmy w miejscu zamieszkania, ponieważ taka formalność nie oznacza jednocześnie zmiany sposobu użytkowania lokalu na inne niż zapisane w umowie cele.
Czy istnieje możliwość zamiany mieszkania z „Rodziną na swoim” na inne, o podobnej wartości, bez utraty dopłat?
Nie – sprzedaż mieszkania, na które został udzielony kredyt wiąże się z utratą kolejnych dopłat. Zakup nowej nieruchomości – załóżmy, że nawet w tej samej cenie i o takim samym metrażu, nie jest możliwy, ponieważ bank nie uwzględnia „przeniesienia” kredytu na inne mieszkanie lub dom.
Czy realizacja premii gwarancyjnej z książeczki mieszkaniowej PKO w jakikolwiek sposób wpływa na kredyt w „Rodziniena swoim”?
Nie. Odpowiedzi na to pytanie udzieliła Joanna Fatek z PKO Banku Polskiego: wśród przesłanek do zaprzestania dopłat nie ma przesłanki polegającej na realizacji premii gwarancyjnej z książeczki mieszkaniowej.