Objęcie mecenatem projektu „Konfronationen/Konfrontacje” przez Deutsche Bank PBC jest kontynuacją zaangażowania banku w promocję twórczości młodych artystów. Inauguracja tego przedsięwzięcia miała miejsce 14-16 października 2005 r. w Berlinie, a już w najbliższy piątek, rusza podobny festiwal w Krakowie. Od 3 do 13 lutego 2006 r. będzie prezentowanych kilkanaście wystaw z dziedziny malarstwa, grafiki, fotografii oraz multimediów. Ponadto, w programie znalazły się występy zespołów muzycznych i tanecznych, a także wieczór literacki i filmowy. Organizatorem projektu jest Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Krakowski oraz berlińskie stowarzyszenie artystów Kolonie Wedding e.V.
Idea konfrontacji dwóch kultur poprzez przedstawienie dokonań artystycznych twórców polskich
i niemieckich wydaje nam się szczególnie interesująca. Z jednej strony pozwala odkryć
i uświadomić podobieństwa między naszymi krajami, z drugiej zaś zaobserwować różnice wynikające z odmiennych mentalności. Zbliżenie Polski i Niemiec na płaszczyźnie nie tylko geograficznej czy ekonomicznej, ale właśnie artystycznej niesie ze sobą wiele wartości. Warto je odkryć i zrozumieć, dlatego też postanowiliśmy wspierać projekty, które promują
różne światopoglądy i podejścia do sztuki – tłumaczy Magdalena Marjankowska
z Deutsche Bank PBC S.A.
Informacje dodatkowe:
• W roku 1970 pod hasłem „Art at work”, bank rozpoczął gromadzenie dzieł sztuki, poprzez jej wprowadzenie do biur i sal obsługi klienta, tak, aby z jednej strony wspierać i promować młodych artystów, z drugiej zaś strony dać klientom i pracownikom banku możliwość obcowania ze sztuką. Dzieła z kolekcji Deutsche Bank już dwukrotnie były prezentowane w Polsce w ramach ekspozycji obrazów Neo Raucha oraz wystawy Oto człowiek. Ponadto, działalność Deutsche Bank jako Mecenasa kultury objęła zaangażowanie w przedsięwzięcia takie jak Triennale Grafiki, World Press Photo, wystawy: Boznańska nieznana oraz W stronę Schulza, czy krakowską Noc Muzeów.
• W ramach międzynarodowych struktur Deutsche Bank już od prawie dziesięciu lat działa Fundacja Kultury, która od początku swego istnienia przeznaczyła ponad 30 milionów euro na sfinansowanie kilkuset projektów na całym świecie. Deutsche Bank jest także, wraz z amerykańską Fundacją Solomon R. Guggenheim, współzałożycielem jednej z najbardziej cenionych europejskich galerii sztuki współczesnej – berlińskiego Muzeum Deutsche Guggenheim. Galeria organizuje ekspozycje sztuki najwyższej klasy światowych artystów promując i prezentując prace zarówno znanych, jak i mniej znanych twórców.