„To dla nas ogromna radość i wyróżnienie. Deutsche Bank jest aktywnym mecenasem i sponsorem od wielu lat. Konkurs „Spojrzenia” był ogromnym wyzwaniem, ale znaleźliśmy znakomitego partnera – Zachętę Narodową Galerię Sztuki, która realizuje ten projekt ze znawstwem i wielkim zaangażowaniem. Cieszymy się, że nagrody Fundacji Deutsche Bank wspierają młodych polskich artystów i pomagają im rozwijać twórczość. Jestem przekonany, że przyszłoroczne „Spojrzenia” zgromadzą kolejne grono utalentowanych artystów, którzy przekażą nam swoją wizję świata i sztuki – powiedział Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska S.A.
Deutsche Bank Polska S.A. od początku swojej działalności wspiera projekty społeczne i charytatywne oraz kulturę wysoką. Bank wspomagał wiele organizacji, m.in. Fundację Malwa, Fundację Szpitala przy Litewskiej, Stowarzyszenie „Dzielimy się tym, co mamy”, Polską Akcję Humanitarną, Caritas Polska, domy dziecka, Fundację im. Stefana Batorego, Fundację Dzieci Niczyje. Bank jest jednym z pierwszych członków Komitetu Sterującego Global Compact w Polsce. Sponsorował także II Europejski Festiwal Muzyczny „Europamusicale 2000” w Krakowie, powstanie „Księgi Dziesięciolecia Polski Niepodległej, 1989-1999”, Teatr Wielki – Operę Narodową, Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Sztuki Studio im. S.I. Witkiewicza, Filharmonię im. Witolda Lutosławskiego, Muzeum Pomorza Środkowego. Wspiera też artystów skupionych wokół Europejskiej Fundacji Sztuki Wokalnej.
Przez 10 lat swojej działalności bank przeznaczył na cele społeczne i rozwój kultury kilka milionów złotych.
„Spojrzenia – Nagroda Fundacji Deutsche Bank” to konkurs dla młodych współczesnych artystów polskich powołany do życia przez Fundację Deutsche Bank, Deutsche Bank Polska S.A. oraz Zachętę Narodową Galerię Sztuki. Celem konkursu, który odbywa się co dwa lata, jest promocja polskiej sztuki współczesnej w kraju i za granicą oraz prezentacja i uhonorowanie najciekawszych twórców i ich dzieł, zaistniałych we współczesnej sztuce polskiej w ciągu ostatnich dwóch lat. „Spojrzenia” to oryginalny projekt, który powstał w Polsce i tylko tutaj jest realizowany. Dzięki formule konkursu prace finalistów prezentowane są w prestiżowej galerii sztuki współczesnej, a nagroda stanowi finansowe wsparcie umożliwiające artyście dalszą spokojną pracę i rozwój. Promocja wystawy w mediach oraz dwujęzyczny katalog, stanowiący dla artystów portfolio
w dalszych kontaktach zawodowych, dopełniają funkcję promowania sztuki współczesnej. Dotychczas odbyły się dwie edycje konkursu, w 2003 i 2005 roku.
Mecenas Kultury to doroczny konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który jest najwyższym wyróżnieniem dla firm, instytucji i osób prywatnych za wspieranie inicjatyw i przedsięwzięć w obszarze kultury wysokiej w Polsce. Jego celem jest nie tylko wyrażenie uznania dla wszystkich sponsorów, ale też ukazanie wyjątkowej roli prywatnego mecenatu w kształtowaniu
i rozwijaniu naszego życia kulturalnego. W konkursie przyznawanych jest dziesięć równorzędnych nagród, po dwie w pięciu kategoriach opisujących różne formy mecenatu: Donator, Sponsor, Fundator, Promotor, Patron Medialny. Na tegoroczną edycję konkursu napłynęło 309 zgłoszeń. Laureatów wybiera niezależne jury złożone z wybitnych przedstawicieli kultury i biznesu, powołane każdorazowo przez Ministra.