Bank domaga się upadłości
Upadłość może zostać ogłoszona w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny, czyli nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań przez okres dłuższy niż trzy miesiące. Gdy będzie zalegał z wymagalnymi płatnościami przez okres krótszy niż trzy miesiące, wówczas sąd może oddalić wniosek o jego upadłość.
Z wnioskiem o upadłość może wystąpić dłużnik oraz jego wierzyciel. Na przykład bank będzie mógł wystąpić z wnioskiem o upadłość osoby fizycznej, która zaciągnęła kredyt hipoteczny, nie spłaca go w terminie i w związku z tym ma ponad trzymiesięczne zaległości. Bank jest wierzycielem niewypłacalnego dłużnika i dlatego przysługuje mu prawo złożenia do sądu takiego wniosku. Nie będzie mógł jednak wówczas samowolnie przejąć mieszkania lub domu jednorodzinnego, które dłużnik zakupił za niespłacany kredyt hipoteczny. Nieruchomości takie tworzą masę upadłości i muszą zostać wydane syndykowi.
Kiedy sąd oddali wniosek
Sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli niewypłacalność dłużnika nie powstała na skutek wyjątkowych i niezależnych od niego okoliczności. Na przykład zrobi to wówczas, gdy dłużnik zaciągnął zobowiązanie będąc już niewypłacalnym albo nie ma pieniędzy na pokrycie długów, bo stracił pracę, na przykład został zwolniony dyscyplinarnie z powodu nadużywania alkoholu lub dlatego, że dopuścił się kradzieży.
W jakiej jeszcze sytuacji sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości ? Co jest brane pod uwagę przy określaniu kwoty dla dłużnika na pokrycie czynszu najmu na okres dwunastu miesięcy – po zajęciu domu lub mieszkania ? Czy dłużnikowi przysługuje mieszkanie socjalne ? Co jest celem procedury oddłużeniowej – jaka jest sytuacja prawna dłużnika po jej zakończeniu? Kiedy Ustawa wejdzie w życie ?
Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
Więcej: Gazeta Prawna 24.10.2008 (209) – str.2-3