Minione tygodnie pełne były rynkowej zmienności, a sytuacja gospodarcza i geopolityczna na świecie sprawiają, że tegoroczne lato na rynkach finansowych nie przyniesie zwyczajowego wytchnienia inwestorom. Potencjalny kryzys energetyczny, wysoka inflacja oraz wyjątkowa słabość polskiej waluty to tylko niektóre z czynników zachęcających do aktywnego poszukiwania okazji inwestycyjnych na rynkach finansowych. Warto doliczyć do nich również zmiany, jakich w swojej ofercie dokonał dom maklerski XTB.
Potężna przecena jakiej doświadczył w ostatnich miesiącach rynek kryptowalut doprowadziła do testu kluczowych poziomów na wykresach Bitcoina czy Ethereum. Dla wielu, obecne poziomy cenowe wydają się być atrakcyjne, inni – czekają na kontynuację bessy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, dom maklerski XTB wprowadza do swojej oferty kontrakty różnic kursowych na 30 nowych kryptowalut. Od 17 lipca, klienci XTB mogą inwestować w takie projekty jak: APECOIN, DECENTRALAND, IOTA, NEO, TRON, WAVES, ZCASH i inne.
Zmiany nie ograniczają się jednak wyłącznie do rynku krypto. Broker dostosowuje swoją ofertę prawdziwych akcji oraz funduszy ETF do wymagań swoich klientów, rozszerzając ją w efekcie o ponad 65 walorów. Inwestorzy poszukujący dostępu do azjatyckich rynków giełdowych z pewnością ciepło przyjmą fakt, że w ofercie XTB pojawiły się również CFD na dwa nowe indeksy giełdowe – oparty na indeksie Hang Seng 50 CH50cash oraz naśladujący zmiany indyjskiego Nifty 50 indeks IND50cash.
Niższa minimalna wartość zlecenia
Zmiany w ofercie XTB nie dotyczą jednak wyłącznie liczby dostępnych instrumentów. Polski dom maklerski obniżył również minimalną wartość zlecenia dla akcji i funduszy ETF w zależności od waluty notowania. Dotychczas, limit ten wynosił 500 PLN jednak po zmianach, minimalna wartość zlecenia dla akcji i ETF notowanych na polskiej giełdzie wynosi zaledwie 10 PLN. Obniżenie minimalnej wartości zlecenia dla akcji i ETF pozwoli klientom XTB na jeszcze lepsze równoważenie składników ich portfeli inwestycyjnych.
Niższe spready na ropie
Choć drugi kwartał tego roku okazał się być nieco spokojniejszy, to jednak sytuacja na rynku ropy naftowej wciąż przykuwa uwagę wielu. Inwestujący na rynku surowcowym cieszyć się mogą z obniżenia standardowych spreadów na instrumentach OIL oraz OIL.WTI. Po zmianach wynosić one będą jedynie 3 pips, zamiast dotychczasowych czterech.
Dom maklerski wprowadził również kosmetyczne zmiany w godzinach handlu niektórych CFD opartych o indeksy, obligacje i surowce. Opis pełnych zmian znaleźć można w tym miejscu. Udostępniane kontrakty CFD (ang. Contract For Difference) dają inwestorom korzyści w postaci zerowych prowizji, niskich spreadów oraz możliwości wykorzystania dźwigni finansowej. Dzięki niej, inwestor potrzebuje jedynie część środków by otworzyć pozycję. Przykładowo, decydując się na otworzenie pozycji na nowych instrumentach rynku kryptowalut o wartości 10 000 USD, depozyt zabezpieczający pozycję wyniesie tylko 5000 USD. Należy pamiętać, że zmienność na rynku kryptowalut jest ogromna – nawet bez uwzględniania dźwigni finansowej. Za jej pomocą, inwestorzy mają szansę osiągnąć bardzo wysokie zyski, jednak należy pamiętać, że mechanizm ten może również wywołać głębokie straty.
Źródło: XTB