„W ciągu ostatnich miesięcy rynki obligacji znajdowały się w pewnego rodzaju podwójnej pułapce – z jednej strony na skutek rosnących stóp procentowych, z drugiej z powodu silnych korekt na giełdach. W związku z tym były one poważnie osłabione“, uważa Senz. „ Oczekiwane skutki ostatniej decyzji banku centralnego dla rynków amerykańskich – zmniejszenie inflacji oraz, w perspektywie długofalowej, słabszy wzrost gospodarczy – ponownie stwarzają idealne warunki dla funduszy obligacji, które mają szanse na uzyskanie dobrych wyników.“ Oprócz zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych i pogorszenia się otoczenia makroekonomicznego w USA rynki obligacji zyskują również dzięki wzrastającej niechęci do podejmowania ryzyka przez inwestorów.
Obecny scenariusz rozwoju rynków kapitałowych przypomina ekspertom od funduszy obligacji z RCM sytuację z roku 2000: także wówczas amerykański bank centralny, zaprzestając podwyższania stóp, zainicjował odwrócenie trendów na rynkach obligacji. „Można założyć, że tak jak poprzednio EBC przeprowadzi jeszcze kolejne podwyżki stóp procentowych. Należy się jednak spodziewać, iż – z opóźnieniem o 3 – 6 miesiecy – również i w Eurolandzie pojawią się sprzyjające warunki dla inwestycji w obligacje“, twierdzi Senz.
Stopa inflacji to dla EBC najważniejszy parametr. Dopóki inflacja utrzymuje się na poziomie powyżej 2 % i nie ma wyraźnych oznak spowolnienia wzrostu, Europejski Bank Centralny nadal będzie podnosił stopy procentowe. Po ostatniej podwyżce 3 sierpnia stopy procentowe znalazły się na poziomie 3 %. Na koniec roku oczekuje się stóp w wysokości 3,5 %, a do połowy 2007 roku wzrostu do 3,75 %. W ostatecznym rozrachunku, pomimo lepszego popytu wewnętrznego koniunktura w 12 krajach strefy euro nie uniknie skutków słabszego wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Do tego dochodzi fakt, że polityka fiskalna – przede wszystkim w Niemczech, ale także we Włoszech – będzie w przyszłym roku bardziej restrykcyjna.
Fundusze obligacji uważane są za bardzo bezpieczne inwestycje. Korzystają z nich przede wszystkim klienci instytucjonalni tacy jak firmy ubezpieczeniowe, banki i inne podmioty świadczące usługi finansowe po to, aby zarządzany kapitał ulokować z solidnym zyskiem, ale przy niewielkim nakładzie ryzyka. Także w przypadku planów oszczędnościowych prywatnych inwestorów fundusze obligacji cieszą się opinią instrumentów bezpiecznych w krótkookresowym horyzoncie inwestycji. W Raiffeisen Capital Management funduszami obligacyjnymi zarządza się aktywnie, co oznacza, że również przy płaskiej krzywej dochodowości można dla inwestorów wygenerować wartość dodaną. Po krótkotrwałym, ale znacznym wzroście rentowności w terminie wymagalności obligacji o średnim i dłuższym terminie do wykupu, 10 – letnie obligacje notowane są aktualnie ponownie na poziomie 4 %.