Tylko do 31 marca w placówkach niezależnego doradcy finansowego Expander jest dostępna nowa polisa strukturyzowana Euro Top50, przygotowana przez TUnŻ WARTA S.A. Wystarczy już 5 tys. zł, aby zainwestować w instrumenty finansowe o potencjale zysku wyższymi niż na tradycyjnej lokacie przy jednoczesnej gwarancji kapitału.
Euro Top50 to 3,5 letni produkt strukturyzowany w formie polisy na życie, przygotowany z myślą o klientach, którzy w inwestycji cenią bezpieczeństwo kapitału oraz potencjał zysku wyższy niż na tradycyjnej lokacie.
Elastyczność produktu pozwala dostosować poziom ochrony kapitału do akceptowanego poziomu ryzyka. Klienci o najmniejszych skłonnościach do ryzyka mogą wybrać wariant ze 100 proc. gwarancją kapitału na koniec okresu umowy. Dla osób, które dopuszczają wyższe ryzyko powiązane z możliwą wyższą stopą zwrotu dostępne są warianty ochrony kapitału w wysokości 95 proc. i 90 proc. Gwarancja kapitału dotyczy wpłaconej składki po potraceniu ewentualnej opłaty wstępnej (składka alokacyjna) i obowiązuje pod warunkiem dotrwania do końca okresu ubezpieczenia. Opłata wstępna uzależniona jest od wysokości składki lub wariantu produktu.
Wskaźnik udziału w zyskach indeksu (partycypacja) zależy od poziomu gwarancji kapitału. Na przykład przy 100% gwarancji kapitału przedział partycypacji w zyskach indeksu wyniesie od 15 do 45%. Przy gwarancji na poziomie 90% – nawet 80-115%. Powyższe możliwe jest do osiągnięcia tylko w ramach konstrukcji produktów strukturyzowanych, których klienci indywidualni nie są w stanie sami zbudować.
Wysokość premii z produktu zależy od zachowania indeksu iSTOXX Europe Next Dividend Low Risk 50 Index. Składają się na niego notowania 50 europejskich spółek z indeksu STOXX Europe 600,, które w najbliższym miesiącu kalendarzowym wypłacą dywidendę. Wagi poszczególnych spółek wchodzących w skład indeksu są odwrotnie proporcjonalne do ich zmienności, co ma sprawić, że wahania wartości indeksu powinny być dużo mniejsze. Dobre wyniki ma zapewnić aktywne zarządzanie strukturą indeksu – zmiany będą przeprowadzane raz w miesiącu.
Na korzystne perspektywy inwestycyjne może mieć wpływ decyzja Europejskiego Banku Centralnego (ECB) i spodziewany wzrost kursów akcji w Europie. Planowane rozpoczęcie w marcu skupu obligacji przez ECB powinno korzystnie wpłynąć na notowania akcji na europejskich parkietach, w szczególności dotyczy to akcji niemieckich. Analogiczne programy przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych dały w sumie ponad 50 proc. wzrost w dwuletniej perspektywie. Kolejnym argumentem przemawiającym za wzrostem kursów akcji w najbliższych miesiącach jest stopniowe obniżanie stóp procentowych w Europie.
Warta