PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościKomentarzeEuropejskie strachy znów wypadły z szafy

Europejskie strachy znów wypadły z szafy

Komentarze 11.04.2012 (11:51)

Dzień po powrocie ze świątecznego leniuchowania, giełdy zafundowały nam brutalny powrót do niespokojnej rzeczywistości. Inwestorzy po raz kolejny przypomnieli sobie o europejskich kłopotach finansowych. Tym razem jednak nasza giełda zachowuje się spokojniej niż inne zachodnie parkiety.

WIG20 zakończył dzień spadkiem o 1,6 proc. przy niewielkich obrotach w wysokości 469 mln zł. Zdecydowanie gorzej zakończyła się sesja u naszego zachodniego sąsiada. Niemiecki DAX spadł o 2,5 proc, indeks we Francji zanurkował o 3,1 proc. Indeks DJ Euro Stoxx 50 zakończył dzień spadkiem o 3 proc. Głównym powodem spadków europejskich indeksów były obawy o sytuację ekonomiczną Hiszpanii i Włoch. Temat, jak wiadomo, jest szeroko omawiany i niestety często powracający. Tym razem niepokój inwestorów wzbudził wzrost rentowności dziesięcioletnich hiszpańskich obligacji do poziomu około 6 proc. Jest to najwyższy poziom od końca listopada 2011 roku, kiedy rynki mocno obawiały się o przyszłość strefy euro. Z pewnością nie pomogła też wypowiedź prezesa hiszpańskiego banku centralnego, który stwierdził, że jeśli gospodarka osłabnie, to banki hiszpańskie będą musiały zwiększyć kapitały. Nie pomogła publikacja wskaźnika zaufania wśród inwestorów w strefie euro na kwiecień, który spadł do minus 14,7 pkt., po spadku o 8,2 pkt. miesiąc wcześniej. Nie wszystkie napływające w dniu wczorajszym informacje były negatywne. Nieoczekiwanie, w lutym o 1,6 proc. r/r wzrósł eksport Niemiec. O 0,3 proc. m/m w lutym wzrosła również produkcja przemysłowa we Francji. Jednak te informacje były wczoraj przez inwestorów ignorowane.

Sesja w USA również miała przebieg korzystny dla niedźwiedziego obozu. Dow Jones spadł o 1,6 proc., S&P500 o 1,7 proc., Nasdaq o 1,8 proc. Cały czas reagowano jeszcze na piątkowe dane o dużo mniejszym przyroście miejsc pracy w USA niż się spodziewano. W marcu w USA przybyło 120 tys. miejsc pracy i był to wynik znacznie poniżej oczekiwań ekonomistów. Inwestorzy za oceanem nie pozostawali również obojętni na doniesienia ze Starego Kontynentu, jednak ich reakcja była zdecydowanie bardziej stonowana. Po sesji w USA wyniki za pierwszy kwartał tego roku podał koncern aluminiowy Alcoa, rozpoczynając w ten sposób tradycyjnie sezon publikacji wyników kwartalnych. Niespodziewanie wynik okazał się lepszy od prognoz. Spółka podała zysk wysokości 10 centów na akcję oraz 6 mld dolarów przychodów. Analitycy spodziewali się straty w wysokości 4 centów na akcję. Po publikacji wyników w handlu pozasesyjnym akcje spółki zyskiwały około 5 proc.

Swoich kilka groszy do ostatnich spadków dołożyły również rynki azjatyckie. Indeksy w Chinach spadają z powodu gorszych wskaźników dotyczących importu, co może świadczyć o słabnącym popycie wśród chińskich konsumentów. Dziś otrzymamy porcję danych z USA. Poznamy m.in. liczbę wniosków o kredyt hipoteczny, ceny w eksporcie i imporcie, a o 20:00 naszego czasu opublikowany zostanie raport o stanie amerykańskiej gospodarki, zwany potocznie Beżową Księgą. Być może wczorajsze wyniki Alcoa poprawią dziś nieco nastroje wśród inwestorów. Oczywiście, po tak dużych przecenach trudno mówić o nagłym powrocie do optymizmu, ale niewątpliwie mamy dzisiaj szansę na uspokojenie sytuacji na światowych parkietach.

Źródło: Noble Securities SA

komentarze noble rynki ue 2012-04-11
Redakcja PRNews.pl
Tagi: komentarze noble rynki ue

Sprawdź także:

a 0 Raport Portfel Studenta 2026 ZBP i Warszawskiego Instytutu Bankowości
21.09.2026 (12:52)

Raport Portfel Studenta 2026 ZBP i Warszawskiego Instytutu Bankowości

Miesięczne wydatki polskiego studenta wynoszą przeciętnie 4 045,82 zł, o 66,60 zł więcej niż rok wcześniej — wynika …

a 0 Firmy leasingowe i CFM zaostrzają wycenę elektryków. Analiza Superauto.pl
21.09.2026 (12:49)

Firmy leasingowe i CFM zaostrzają wycenę elektryków. Analiza Superauto.pl

Polskie firmy leasingowe i CFM w 2026 r. wyraźnie zaostrzyły politykę wartości rezydualnych dla samochodów …

a 0 Dyrektywa UE o przejrzystości wynagrodzeń. Pierwsze zmiany już obowiązują
21.09.2026 (12:46)

Dyrektywa UE o przejrzystości wynagrodzeń. Pierwsze zmiany już obowiązują

Od 24 grudnia 2025 r. pracodawca ma obowiązek przekazać kandydatowi informację o proponowanym wynagrodzeniu lub …

a 0 Bank Pekao z drugą edycją „Bajek Oszczędzajek"
21.09.2026 (12:36)

Bank Pekao z drugą edycją „Bajek Oszczędzajek"

Bank Pekao S.A. i Empik Go uruchomili drugą edycję słuchowiska edukacyjnego „Bajki Oszczędzajki". Autorką bajek …

a 0 VeloBank sponsorem głównym polskiej premiery filmu Jana Holoubka
21.09.2026 (12:31)

VeloBank sponsorem głównym polskiej premiery filmu Jana Holoubka

VeloBank został sponsorem głównym polskiej premiery filmu Jana Holoubka „Dziki Dziki Wschód". Produkcja otwiera 21 …

a 0 PayPo obchodzi 10-lecie. Podsumowanie rynku BNPL w Polsce
21.09.2026 (12:28)

PayPo obchodzi 10-lecie. Podsumowanie rynku BNPL w Polsce

21 września mija 10 lat od pierwszej transakcji PayPo. Pierwszy rok fintech zamknął z 96 klientami i 157 …

PRNews.pl

Zobacz również

Raport: Liczba użytkowników zbliżeniowego BLIKA – II kwartał 2026 r.

Raport: Liczba użytkowników zbliżeniowego BLIKA – II kwartał 2026 r.

Płatności zbliżeniowe BLIKIEM wyraźnie przyspieszają. W drugim…

Wielka akcja zwracania odsetek. Banki dostosowują się do wyroku TSUE, a w sądach przybywa pozwów o SKD

Wielka akcja zwracania odsetek. Banki dostosowują się do wyroku TSUE, a w sądach przybywa pozwów o SKD

Banki kończą przygotowania do zwrotu klientom odsetek…

Raport: Bankowość mobilna i internetowa. Wskaźniki logowań klientów – II kwartał 2026 r.

Raport: Bankowość mobilna i internetowa. Wskaźniki logowań klientów – II kwartał 2026 r.

Aplikacja mobilna coraz wyraźniej wypiera tradycyjną bankowość…

Revolut przekazał dane klientów oszustom. Wśród poszkodowanych mogą być Polacy

Revolut przekazał dane klientów oszustom. Wśród poszkodowanych mogą być Polacy

Oszustom podszywającym się pod włoskie służby udało…

Raport: Liczba użytkowników bankowości elektronicznej – II kwartał 2026 r.

Raport: Liczba użytkowników bankowości elektronicznej – II kwartał 2026 r.

Ponad 45,4 mln klientów banków ma dostęp…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

Jas Fasola:

chciałbym zrozumieć jaki był powód nagrody. Usługa oferowana jest przez bardzo wiele banków. …

wt., 21 lip 2026 (07:12) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

PykPyk:

Zamiast zajmować się pierdołami niech dopracują swoją beznadziejną aplikację bankową bo ma podstawowe …

wt., 7 lip 2026 (16:36) • UniCredit uruchamia pierwszą w Polsce bankową grę fabularną “Kosmiczna Fortuna”

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Kredyt gotówkowy
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców