Pomimo panującej na rynkach finansowych niepewności, zarządy europejskich firm nie tracą zainteresowania fuzjami i przejęciami – wynika z analizy przeprowadzonej przez The Boston Consulting Group oraz bank inwestycyjny UBS i przedstawionej w raporcie M&A: Using Uncertainty to Your Advantage.
- Eksperci BCG i UBS rozmawiali z członkami zarządów i dyrektorami zarządzającymi 148 dużych europejskich firm. Co szósty z nich wskazuje, że w 2012 r. jest gotowy na przeprowadzenie dużej transakcji M&A. Wśród największych przedsiębiorstw, których roczne przychody ze sprzedaży przekraczają 15 mld euro, aż 1/3 menadżerów jest zainteresowana fuzjami i przejęciami.
- Uczestniczący w badaniu menadżerowie wskazują, że za transakcjami M&A przemawiają atrakcyjne wyceny spółek. Wielu firmom udało się zgromadzić potężne zapasy gotówki i teraz zarządy znajdują się pod presją akcjonariuszy, którzy domagają się przeznaczenia tych pieniędzy na inwestycje w rozwój lub przekazanie ich udziałowcom w formie dywidendy.
- Przedstawiciele zarządów uważają, że powinni przygotować swoje firmy do działania w świecie dwóch prędkości, w którym takie kraje jak Chiny, Indie czy Brazylia intensywnie się rozwijają, podczas gdy w najbogatszych krajach realizuje się scenariusz straconej dekady. W najbliższych latach menadżerowie zamierzają pracować nad poprawą zyskowności na dojrzałych rynkach i jednocześnie wzmacniać obecność swoich firm w krajach, których gospodarki rosną najszybciej. 28 proc. menadżerów, dla których priorytetem jest rozwój na rynkach wschodzących, uznaje, że najlepszą drogą w tym kierunku jest przejęcie już istniejącego przedsiębiorstwa (rok temu takiego zdania było 16 proc.).
- Apetyt inwestorów studzi jednak narastający kryzys zadłużenia publicznego w Europie oraz pesymistyczne prognozy gospodarcze – Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że w 2012 r. strefa euro znów pogrąży się w recesji. Do tego dochodzą ryzyka i wyzwania stojące przed poszczególnymi sektorami: zaostrzenie regulacji wobec sektora finansowego, które uderzy w wyniki finansowe banków, decyzja rządu Angeli Merkel o zamknięciu elektrowni atomowych, odbijająca się na branży energetycznej i niemieckim przemyśle, czy spadek popytu na samochody, który już odbił się na kondycji koncernów motoryzacyjnych.
- Ostatnie trzy lata na europejskim rynku M&A to okres hamowania: po rekordowym 2007 r., kiedy wartość przeprowadzonych transakcji sięgała 500 mld EUR kwartalnie, wartość przeprowadzanych transakcji spadła do 100 mld EUR kwartalnie.
Źródło: The Boston Consulting Group