Po ulicach Warszawy jeździ już pierwszy mobilny wpłatomat Idea Banku. Zamontowany jest na reprezentacyjnym BMW, ale kolejne maszyny będą przemieszczać się na fordach. Na większych samochodach da się zainstalować bankomaty – recyklery.
O mobilnym wpłatomacie Idea Banku po raz pierwszy pisałem jesienią ubiegłego roku. Wówczas trwały jeszcze testy rozwiązania i aplikacji mobilnej służącej do zamawiania pojazdu. Dziś samochód BMW z zamontowanym wpłatomatem można już spotkać w centrum Warszawy. Miałem też okazję przetestować jego działanie w praktyce.
Samochód można zamówić przez system bankowości internetowej, telefonicznie oraz przez aplikację mobilną. Kursy realizowane są co 30 minut, a samochód jeździ od 8.00 do 21.30. O dziesiątej wieczorem następuje zjazd do bazy, opróżnianie wpłatomatu i ładowanie baterii. Podczas zamawiania z poziomu aplikacji mobilnej, wykorzystywany jest moduł geolokalizacji. Cały proces wygląda podobnie jak mobilne zamawianie taksówki. Czas dojazdu auta do zamawiającego wynosi maksymalnie 30 minut.
O umówionej godzinie samochód dojeżdża do klienta. Kierowca ze względów bezpieczeństwa ani na chwilę nie opuszcza kabiny pojazdu i nie rozmawia z klientem. Z prawej strony auta uchyla się tylnia „szyba” pasażera, za którą kryje się moduł wpłatomatu. Sama obsługa urządzenia wygląda podobnie jak w przypadku zwykłych wpłatomatów (choć ta maszyna została zaprojektowana indywidualnie). Najpierw klient wsuwa w szczelinę kartę lub przykłada ją do czytnika zbliżeniowego. Następnie określa jaką sumę chce zdeponować i wkłada do podajnika banknoty. Maszyna przelicza i potwierdza przyjęcie depozytu. Drukuje kwit, a po kilku chwilach na numer telefonu klienta przychodzi potwierdzenie. Samochód odjeżdża w momencie, gdy klient odchodzi od maszyny.
Flagowy mobilny wpłatomat jeździ na elektrycznym BMW, ale nie jest to jednak zwykły samochód prosto z linii produkcyjnej. Konstrukcja została przebudowana i dodatkowo wzmocniona. Cały tył auta zajmuje bankomat i mnóstwo dodatkowej elektroniki (nadajniki GPS i inne urządzenia). Co ciekawe, samochód ma takie same uprawnienia jak pojazdy konwojujące gotówkę – może zatrzymywać się na ulicy, czy docierać w miejsca standardowo zamknięte dla ruchu drogowego.
Wkrótce na ulice wyjadą nowe samochody Idea Banku. Będą to Fordy Couriery. Zdecydowanie mniej reprezentacyjne niż BMW, ale na pewno tańsze i bardziej funkcjonalne. Na fordach umieszczone zostaną maszyny dwufunkcyjne – bankomaty z funkcją wpłatomatu (recyklery). Umieszczenie bankomatu na BMW było technicznie zbyt skomplikowane. Na początek bank wypuści dwa fordy, a kolejne samochody zostaną wprowadzone po dodatkowych analizach. Docelowo mówi się o około 40 mobilnych maszynach na terenie kraju, ale jest decyzja uzależniona od zapotrzebowania klientów.
Oczywiście patrząc z biznesowego punktu widzenia, mobilny bankomat nie jest inwestycją, na której da się zarobić. Spełnia on przede wszystkim funkcje wizerunkowe i reklamowe. Koszt maszyny zamontowanej na samochodzie znacznie przewyższa wydatki związane z zakupem zwykłego bankomatu. Czas pokaże, czy takie rozwiązanie spotka się z uznaniem klientów banku. Na razie – po udostępnieniu aplikacji w App Store – samochód został z miejsca zarezerwowany na 4 dni do przodu.