Po bardzo dobrych pierwszych sześciu miesiącach 2011 r., w których zespół Obszaru Rynków Kapitałowych i Dom Maklerski Banku Zachodniego WBK zrealizowały rekordową na tle rynku ilość transakcji IPO, eksperci Obszaru Rynków Kapitałowych Banku Zachodniego WBK (ORK BZ WBK) przewidują, że druga połowa roku będzie dla nich równie pracowita.
W pierwszym półroczu 2011 r. Obszar Rynków Kapitałowych i Dom Maklerski Banku Zachodniego WBK przeprowadziły wspólnie 6 pierwotnych emisji akcji: gdańskiego developera mieszkaniowego Inpro, firmy windykacyjnej Kruk oraz ukraińskich spółek KSG AGRO, WESTA ISIC i OVOSTAR UNION N.V. a także litewskiej Avia Solutions Group AB. Pozostali doradcy i oferujący w tym samym czasie mieli na koncie jedną-dwie zrealizowane transakcje. Również w poprzednim roku zespół Banku Zachodniego WBK z 7 zrealizowanymi debiutami był bezdyskusyjnym liderem ilościowego zestawienia IPO.
W bieżącym roku mamy za sobą już 6 transakcji IPO, przed nami następnych 5 lub 6, być może więcej, oczywiście jeśli warunki makroekonomiczne i rynkowe dopiszą. Spółki, z którymi teraz pracujemy działają w branżach: węglowej, rolnej, finansowej, internetowej, dystrybucyjnej oraz produkcyjnej. Planowane emisje będą miały bardzo różną wartość: od 50 mln zł do kilkuset milionów złotych, a nawet kilkuset milionów dolarów – mówi Tomasz Ciborowski, dyrektor departamentu IPO i Nowych Emisji Obszaru Rynków Kapitałowych BZ WBK.
Eksperci Obszaru Rynków Kapitałowych BZ WBK szacują, że na warszawskim parkiecie w 2011 r. powinno pojawić się co najmniej tyle spółek, ile w poprzednim. Sytuację na rynku IPO można opisać krótko: było ciekawie, jest ciekawie i powinno nadal być ciekawie. Oceniając perspektywy całego rynku przez pryzmat portfela naszych bieżących projektów, wydaje się, że ten rok powinien być lepszy niż 2010. Liczba wszystkich IPO może sięgnąć nawet 45-50 – dodaje Tomasz Ciborowski.
Jakie przeszkody mogą stanąć spółkom na drodze do pozyskania kapitału na GPW w Warszawie w kolejnym półroczu? Według ekspertów ORK BZ WBK aktywność debiutantów w ogromnym stopniu będzie zależeć od zewnętrznych i bardzo zmiennych czynników, w tym od sytuacji giełd światowych. Warszawki parkiet, tak jak i cała polska gospodarka, wydaje się dość odporny na tąpnięcia, ale nadal podlega on wpływom rynków globalnych. Okresowe pogorszenia sytuacji mogą powodować, że część firm zweryfikuje swoje zamiary pozyskania kapitału przez giełdę – nie tyle nawet ze względu na własną sytuację biznesową, co ze względu na sytuację makroekonomiczną i ostrożność inwestorów, która przekłada się na wyższe ryzyko nieuzyskania satysfakcjonującej ceny w ramach IPO – komentuje Piotr Wiła, zastępca dyrektora Obszaru Rynków Kapitałowych BZ WBK.
Źródło: ComPress SA