W piśmie adresowanym do prezesa UOKiK, Pana Cezarego Banasińskiego, dr Tomasz Teluk, dyrektor Instytutu, zwrócił uwagę, że istnieją przesłanki do interwencji, zwłaszcza że regulacje w istotny sposób uderzają w interes klienta.
– Jesteśmy zaniepokojeni brakiem jakichkolwiek działań w tym szczególnym przypadku, gdy ewidentnie ogranicza się konkurencję na rynku bankowym, a klientów zmusza się do ponoszenia wyższych kosztów kredytowania i rezygnacji ze swoich potrzeb – komentuje dr Tomasz Teluk.
List do UOKiK został wysłany 19 lipca. Do dnia dzisiejszego pozostał bez odpowiedzi.
Poniżej pełna treść korespondencji:
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Prezes Cezary Banasiński
Plac Powstańców Warszawy 1
00-950 Warszawa
Szanowny Panie,
1 lipca br. nadzór bankowy wprowadził niekorzystne dla obywateli przepisy odnośnie udzielania kredytów hipotecznych denominowanych w walutach obcych. Zbiór owych przepisów zwanych „Rekomendacją S” w znacznym stopniu zmniejsza konkurencję na rynku kredytowym i w oczywisty sposób uderza w konsumenta zmuszając go do ponoszenia kosztów bankowych regulacji.
Kierowany przeze mnie Instytut Globalizacji w okresie od kwietnia do czerwca br. przeprowadził wnikliwe badania dotyczące wpływu regulacji na konkurencję i rynek. Na podstawie raportów przygotowanych przez znamienitych ekonomistów m.in. z Centrum im. Adama Smitha, Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową oraz konsultantów z Foresight SA, możemy jednoznacznie uznać, że po 1 lipca konkurencja ze strony małych banków preferowanych przez konsumentów w przypadku kredytów walutowych zmniejszy się, a przeciętny Kowalski zapłaci za kredyt o 40 tys. zł więcej. Oznacza to, że przeciętna polska rodzina zapłaci za wymarzone mieszkanie więcej o wartość wyposażenia kuchni i łazienki, bądź kupi mieszkanie o 10 m.kw. mniejsze niż planowała.
O regulacjach Komisji Nadzoru Bankowego negatywnie wypowiedzieli się także uznani ekonomiści z całego świata (np. z Heritage Foundation, Atlas Foundation, Institute of Economic Affairs) oraz Polacy, co wykazało badanie w TNS OBOP. Rezultaty naszych badań dostępne są na stronie internetowej www.globalizacja.org.
Tego typu działania największych banków w Polsce są jawnym przykładem wykorzystywania pozycji dominującej na rynku oraz przykładem porozumienia kartelowego, sprzyjającego koncentracji usług kredytowych. Klienci banku są zmuszani do brania droższych kredytów złotówkowych w bankach, które mają najlepszy dostęp do rodzimej waluty.
W związku z powyższym pozwalam sobie zwrócić się do Pana Prezesa z oficjalnym zapytaniem, czy sprawa jest mu znana, a jeśli tak, czy:
• Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedsięwziął jakiekolwiek kroki w sprawie opisanych
• praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów?
• Jakie kroki UOKiK zamierza podjąć w tym względzie w przyszłości, aby ochronić konsumentów przed praktykami wyzysku konsumentów kredytów hipotecznych ze strony banków?
Będę wdzięczny za pisemną odpowiedź w bieżącej sprawie.
Zapewniam Pana Prezesa o głębokim szacunku dla jego osoby i działalności, którą prowadzi.
Z poważaniem
Dr Tomasz Teluk
Dyrektor Instytutu Globalizacji