Wartość płatności bezgotówkowych z użyciem kart Visa w Europie w okresie 12 miesięcy do września 2010 r. przekroczyła 1 bilion euro.
Wartość płatności bezgotówkowych z użyciem kart Visa w Europie wzrosła w 2010 r. o 16%, przekraczając poziom 1 biliona euro. Oznacza to, że obecnie jedno euro z każdych ośmiu wydawanych w Europie jest opłacane kartami Visa – podczas gdy jeszcze w 2009 r. było to jedno euro na dziewięć. W Polsce wartość transakcji bezgotówkowych dokonanych przy użyciu kart Visa w placówkach handlowo-usługowych wzrosła w skali rocznej o 14,4%, podczas gdy liczba tych transakcji zwiększyła się o prawie 20% przekraczając poziom pół miliarda.
Nieprzerwany rozwój płatności kartami debetowymi Visa
W efekcie wyboru większości konsumentów, dominującym sposobem płatności stały się transakcje płatnicze z użyciem kart debetowych. W omawianym okresie przypadało na nie ponad 70% ogółu płatności bezgotówkowych z użyciem kart Visa, przy czym łączna wartość transakcji bezgotówkowych dokonana debetowymi kartami Visa wzrosła w skali rocznej o prawie 20%, zaś liczba tych transakcji o niemal 19%.
Odnotowano również wzrost – o ponad 12% – liczby debetowych kart Visa, wśród których znalazło się 14 mln mikroprocesorowych kart V PAY stworzonych specjalnie na użytek Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (ang. SEPA).
Przedstawiając na konferencji w Warszawie wyniki organizacji, wiceprezes zarządzający Visa Europe, Philippe Menier powiedział: „Osiągnięcie dwóch spektakularnych wyników – jedno euro z każdych ośmiu wydanych w Europie przypadające na karty Visa, oraz przekroczenie poziomu 1 biliona euro dla płatności bezgotówkowych Visa – pokazuje, że Visa jest systemem płatniczym pierwszego wyboru w Europie. Sukces ten był możliwy dzięki jakości usług, jakie świadczymy na rzecz konsumentów, detalistów, instytucji sektora publicznego oraz banków w Europie.
Czynnikiem w istotny sposób wpływającym na jakość naszych usług są inwestycje w rozwój technologii i rozwiązań innowacyjnych, które w ciągu ostatnich sześciu lat osiągnęły poziom 1 miliarda euro. Z tej kwoty, pół miliarda euro przeznaczono na stworzenie najszybszego w Europie i najbardziej niezawodnego międzybankowego systemu przetwarzania danych, który w 2010 r. przetworzył dane dotyczące 10 miliardów transakcji, odnotowując 30% wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Drugie pół miliarda euro wydano na rozwój nowatorskich technologii płatniczych wykorzystywanych w płatnościach kartami mikroprocesorowymi, płatnościach zbliżeniowych i mobilnych, czy też w handlu elektronicznym”.
Bezpieczeństwo i zapobieganie oszustwom
Sukces technologii mikroprocesorowej w znacznym stopniu przyczynił się do stałego spadku oszustw dokonywanych z wykorzystaniem kart Visa: współczynnik tzw. transakcji nieuprawnionych do całkowitej wartości płatności kartami Visa spadł o 14%, do poziomu 0,049%. Skala oszustw w krajach, które wprowadziły technologię mikroprocesorową z potwierdzaniem transakcji kodem PIN, spadła do najniższego odnotowanego tam poziomu. Z kolei w handlu internetowym, jej zmniejszeniu służy rosnąca popularność systemu Verified by Visa wśród wydawców kart i detalistów. Kolejne zabezpieczenia są wprowadzane w ramach mechanizmu przetwarzania danych Visa Europe – takie, jak np. ocena ryzyka w czasie rzeczywistym (ang. real time scoring). System ten – dokonujący analizy i oceny ryzyka transakcji w trakcie ich dokonywania – umożliwia wzrost wykrywalności transakcji nieupoważnionych o 28%.
Wyniki finansowe
Organizacja Visa Europe, będąca działającym po niskich kosztach i nienastawionym na zysk stowarzyszeniem instytucji członkowskich, uzyskała przychody roczne na poziomie 879 mln euro. Po uwzględnieniu zwrotu 158 mln euro instytucjom członkowskim, nadwyżka przed opodatkowaniem wyniosła 76 mln euro. Zasiliła ona pozycję „kapitały i rezerwy”, której poziom wzrósł tym samym do 574 mln euro.
Philippe Menier powiedział dalej: „Atrakcyjny model biznesowy organizacji Visa Europe i nieprzerwane inwestycje w nowe technologie utrzymały znaczny wzrost korzystania z kart Visa w Europie. W ostatnim dziesięcioleciu udział wartości transakcji płatniczych z użyciem kart Visa Europe w całości wydatków konsumpcyjnych wzrósł ponad dwukrotnie – z 5,6% do 12,5%. Będziemy dążyć do tego, by także w tym roku coraz więcej Europejczyków przy wyborze systemu płatności decydowało się właśnie na system Visa Europe”.
Polska
Polska była jednym z tych krajów europejskich, w których w omawianym okresie system Visa rozwijał się najszybciej. Liczba i wartość transakcji bezgotówkowych, których rozwój jest strategicznym celem organizacji Visa Europe, rosła w Polsce w ciągu 12 miesięcy obrachunkowych zakończonych we wrześniu 2010 r. prawie dwukrotnie szybciej niż liczba i wartość transakcji ogółem (czyli z wypłatami gotówki włącznie). Liczba płatności polskimi kartami Visa przekroczyła 547 mln (co oznacza wzrost o 19,7%) natomiast liczba wszystkich transakcji przekroczyła miliard dwadzieścia cztery miliony (wzrost o 10,8%).
Wartość obrotów bezgotówkowych kartami Visa zwiększyła się o 14,4%; z kolei wartość obrotów ogółem wzrosła o 6,7%. Pod względem udziału obrotów bezgotówkowych w obrotach realizowanych kartami ogółem Polska jest jednak nadal wyraźnie poniżej średniej europejskiej.
Kluczowe znaczenie dla przyśpieszenia rozwoju płatności bezgotówkowych i zmniejszenia w tym względzie dystansu do krajów Europy Zachodniej ma rozpoczęty w 2010 r. program rozwoju sieci akceptacji Kartą Visa zapłacisz wszędzie, który ma doprowadzić do podwojenia, do 400 tys. w 2015 r., liczby placówek handlowo-usługowych przyjmujących płatności kartami.
Program jest unikalny w Europie; banki-wydawcy kart wspólnie finansują rozwój sieci akceptacji w skoordynowany sposób, na zasadach uzgodnionych przez nie z agentami rozliczeniowymi – przy czym terminale instalowane w ramach Programu mogą przyjmować płatności kartami wszystkich systemów płatniczych obsługiwanych przez działających w Polsce agentów rozliczeniowych. Banki-wydawcy kart Visa przeznaczyły 200 mln zł na Fundusz Rozwoju Akceptacji, z którego wspierają finansowo agentów rozliczeniowych w zakładaniu terminali głównie u małych i średnich detalistów, wcześniej nie akceptujących kart a zlokalizowanych w dużej mierze w mniejszych miastach i na terenach wiejskich.
„Dwie strategiczne inicjatywy Visa Europe, zapoczątkowane w 2010 r., będą mocno kontynuowane w roku obecnym, tworząc w rezultacie swoistą „autostradę” dla szybkiego i bezpiecznego rozwoju płatności bezgotówkowych w Polsce. Pierwsza to kompleksowy program Kartą Visa zapłacisz wszędzie, który ma zmniejszyć zasadniczą przeszkodę utrudniającą rozwój w Polsce płatności bezgotówkowych dokonywanych kartami, czyli niewystarczającą sieć akceptacji, szczególnie poza dużymi miastami. Drugą jest wykorzystanie bazy w postaci silnie rozwijanej infrastruktury opartej na technologiach mikroprocesorowych wykorzystujących standard EMV dla rozwoju płatności bezgotówkowych najnowszych generacji, które zapewniają najwyższe bezpieczeństwo obrotu i umożliwiają wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań, w tym płatności zbliżeniowych Visa payWave oraz płatności mobilnych” – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, wiceprezes Visa Europe i dyrektor generalna odpowiedzialna za Polskę, Czechy i Słowację.
Istotnym elementem Programu jest unowocześnienie sieci akceptacji m.in. poprzez instalowanie szybkich, elektronicznych terminali płatniczych POS wykorzystujących technologię mikroprocesorową i standard EMV, który jest podstawą dla przyszłości elektronicznych płatności kartami i wprowadzania innowacyjnych rozwiązań. Już ponad 8 mln kart Visa wydanych w Polsce jest wyposażonych w mikroprocesor w tym standardzie, który zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa obrotu i umożliwia m.in. wdrożenie technologii zbliżeniowej Visa payWave, kluczowej dla rozwoju płatności kartami za zakupy o niskiej wartości, czyli w obszarze, w którym dominuje gotówka.
Pierwsze zbliżeniowe karty Visa zostały wydane w 2008 r. przez Bank Zachodni WBK. Obecnie na rynku jest już ponad 1,5 mln zbliżeniowych kart Visa wydanych przez 9 banków, w tym PKO Bank Polski, który sukcesywnie wymienia 6,5 mln swoich debetowych kart Visa na karty z mikroprocesorem i dodatkową funkcją zbliżeniową Visa payWave. Tymi kartami można obecnie płacić w Polsce w ponad 10 tys. terminali wyposażonych w czytniki zbliżeniowe.
We wszystkich placówkach, gdzie jest umieszczony znak akceptacji płatności zbliżeniowych Visa można także płacić telefonami komórkowymi z aplikacją Visa payWave. W 2010 r. miało miejsce pierwsze wdrożenie płatności komórką w Polsce w technologii NFC. We wdrożeniu Visa Europe, Banku Zachodniego WBK oraz Polkomtela aplikacja płatnicza Visa payWave została umieszczona na karcie SIM. W tym roku będą miały miejsce w Polsce kolejne wdrożenia płatności mobilnych Visa, w tym wykorzystujące karty pamięci microSD.
Źródło: Message House