Bank Millennium zapowiada, że jeszcze w tym półroczu klienci będą mogli skorzystać z płatności zbliżeniowych HCE. Do telefonu będzie można podpiąć fizyczne karty debetowe i kredytowe oraz wygenerować debetówkę z „chmury”.
Kilka tygodni temu pisałem, że Bank Millennium szykuje swoim mobilnym klientom garść nowych usług. Jedną z nich mają być płatności zbliżeniowe w technologii HCE, które powinny zadebiutować już w czerwcu. Dziś wiadomo już nieco więcej na temat wdrożenia. W ofercie znajdą się mobilne karty zbliżeniowe obu organizacji płatniczych – Visy i MasterCarda.
iStockphoto/Thinkstock
Do aplikacji klient będzie mógł podpiąć fizyczne karty debetowe i kredytowe i płacić za ich pomocą telefonem. Taki model działa już w PKO BP, gdzie karta HCE jest niejako klonem tradycyjnej karty płatniczej. Dodatkowo klienci Millennium będą mogli wygenerować sobie kartę debetową, służącą wyłącznie do płatności HCE. Ten model znajdziemy z kolei w ofercie Banku Zachodniego WBK.
Płatności HCE dostępne będą dla posiadaczy telefonów wyposażonych w system Android w wersji 4.4 lub wyższej. Telefon musi oczywiście obsługiwać technologię NFC. Nie ma potrzeby podpisywania dodatkowych umów z operatorami telekomunikacyjnymi. Bank na razie nie ma w planach wersji HCE dla systemu Windows. Obecnie jedynym bankiem z płatnościami HCE na systemie Windows jest Pekao.
Bank potwierdza też gotowość wdrożenia płatności zbliżeniowych Blik, które będą możliwe dzięki współpracy nawiązanej przez Polski Standard Płatności z PayTel. Ricardo Campos, dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej Banku Millennium, mówił mi niedawno, że na zbliżeniowego Blika bank poczeka do momentu, aż kolejni agenci dostosują swoją infrastrukturę. Chodzi o to, by klienci mogli korzystać z tej usługi powszechnie, a nie tylko w wybranych terminalach. Bo to może ich zniechęcić.
Wśród innych mobilnych nowości bank wymienia m.in. funkcje pozwalające łatwiej zarządzać transakcjami dzięki możliwość identyfikowania ich poprzez dodane obrazy, faktury, paragony czy geolokalizację. Pracuje też nad nowymi zastosowaniami dla rozszerzonej rzeczywistości. Więcej na ten temat w tekście, który znajduje się tutaj.