Kto jest liderem na rynku kart płatniczych w Polsce? Pytanie dość podchwytliwe, bo wszystko zależy od kryteriów. Jednym z nich jest lider innowacji. Tutaj palma pierwszeństwa z całą pewnością należy się BZ WBK. W naszym rankingu dość wysoką pozycję zajmuje też ING BSK – zwłaszcza, że ten bank ma zaletę, że jednak potrafi sprzedażowo wykorzystać wdrażaną innowację.
Najnowsza propozycja banku, czyli karty bezstykowe z własnym wizerunkiem, wydawane dla każdego klienta, który taki plastik sobie zamówi, jest naszym zdaniem czymś wartym pochwały. Bardzo chętnie wskazujemy ten bank jako przykład dla całej branży. Zamiast tylko dużo mówić czy eksperymentować, bank po prostu robi swoje. My sami mamy już nową kartę w portfelu. Zajęła miejsce dwóch innych z BZ WBK. I przy tej okazji wyszła pewna rzecz, która niestety nas martwi.
Co się bowiem okazuje? Mianowicie dużo wskazuje, że obie instytucje przestały dbać o kompatybilność operacji bezstykowych (czy raczej co ładniej brzmi zbliżeniowych) i w niektórych miejscach nie są przyjmowane karty z logo Visa. Tak jest na przykład w Żabce. To naszym zdaniem niebezpieczny precedens i szkoda, że obie organizacje się nie dogadują… Chyba, że dojdziemy do takiego etapu, gdzie podobnie jak w niektórych miejscach za granicą, niektóre karty są bardziej promowane przez samych sprzedawców i sieci handlowe. Z raportu dra Michała Polasika wynika, że palma pierwszeństwa dla kart bezdotykowych należy do MasterCarda. Według danych z jego raportu (do kupienia za pośrednictwem Bankier.pl!) najwięcej takich kart wydała właśnie organizacja MasterCard – aż 28 mln kart. Visa ma ich 8,5 mln, a American Express 2 mln.
Oferta ING BSK z całą pewnością przyspieszy wdrażanie nowej technologii w Polsce. Więcej płatności, to lepsza edukacja sprzedawców, którzy w tym momencie wciąż nie za bardzo radzą sobie z tego rodzaju kartami. Należy mieć tylko nadzieję, że tą drogą pójdą kolejne banki. Oczywiście zawsze zostaje pytanie – czy technologię kart zbliżeniowych zaakceptują klienci, a przede wszystkim handlowcy? I to nie jest tylko odwieczny problem – gotówka, a płatności bezgotówkowe. Naszym zdaniem jest tutaj dodatkowy element, czyli bezpieczeństwo. Czy klient zaakceptuje, że kartą do jego konta można łatwo dokonać transakcji bez podpisu lub PINu? Nie do końca może rozumieć standard EMV, który wymaga co jakiś czas „odnowienia” limitu dla transakcji zbliżeniowych. Jednym słowem może to być duża bariera dla komercyjnego rozwoju tej technologii, a nawet może doprowadzić do tego, że klienci w ogóle przestaną chcieć korzystać z kart danego banku. Jakie jest rozwiązanie? Z pomocą przychodzi internet z inspirującą ciekawostką. A jest nią… specjalny portfel, którego nie da się „podsłuchać”. Taki portfel lub specjalny futerał powinien rozwiać przynajmniej część obaw klientów.W załączeniu filmik prezentujący to rozwiązanie.
A swoją drogą – żeby porównać podejście BZ WBK i ING BSK do kart bezstykowych, warto zobaczyć sposób promocji takich kart przez ten ostatni bank. Co prawda filmik Master Wybawca jakoś nas nie przekonuje, ale tak czy inaczej – widać, że bank nie wdraża nowej technologii tylko po to, żeby ją wdrażać, ale również po to, żeby ją aktywnie sprzedawać… O czym świadczy też jego najnowsza promocja, polegająca na zwrocie połowy kwoty pierwszej transakcji bezstykowej. Widać, że bank odrobił pracę domową. Tylko te podwyżki opłat… To co jeszcze ujdzie PKO BP czy Pekao SA, w wykonaniu INGa jest w naszym odczuciu strzałem w stopę – bo bank równa w dół ostatnimi posunięciami…
Miejmy jednak nadzieję, że w przypadku tych konkretnych kart płatniczych, inne banki pójdą drogą INGa. Przydałyby się na przykład w mBanku, który jeszcze w tym roku wdraża MasterCardy, zapewne od razu pokusi się o bezstykówki. Pekao SA, czyli największego wystawcę kart Maestro, raczej o takie zaawansowane cuda technologii nie podejrzewamy – tam nawet zwykłego chipa na karcie się jescze nie dorobili. Podobnie zresztą jest w PKO BP, którego o ironio akceptant dawno obsługuje tę technologię i posiada coraz więcej terminali przystosowanych do płatności zbliżeniowych.
Na zakończenie zachęcamy do przyjrzenia się raportowi, przygotowanego przez Polasik Research. http://www.bankier.pl/wiadomosci/polasik/ . Dla banków wdrażających taką technologię, może okazać się całkiem przydatny.
Broszura informacyjna: http://www.bankier.pl/gfx/polasik/Karty_bezstykowe-POLASIK_Research.pdf
Źródło: PR News