Autor tekstu, Yury Mashevsky – analityk z laboratorium antywirusowego Kaspersky Lab, szczegółowo opisuje ewolucję szkodliwego oprogramowania na przestrzeni całego roku 2005, z uwzględnieniem postępu jaki dokonał się w komputerowym podziemiu. Raport przeznaczony jest zarówno dla profesjonalistów z branży IT, jak i dla wszystkich zainteresowanych rozwojem cybernetycznych zagrożeń.
Yury Mashevsky podkreśla, że całkowita liczba szkodliwych programów znacznie się zwiększyła w ciągu 2005 roku, co jest dowodem na ciągły rozwój rynku szkodliwego kodu. Wzrost ten podkreśla także fakt, że z usług podziemia komputerowego korzysta coraz więcej przestępców.
Zmieniające się trendy w ewolucji szkodliwego oprogramowania świadczą o tym, że coraz częściej motywacją do pisania wirusów są korzyści finansowe. Raport ukazuje wyraźny wzrost liczby wszelkiego typu programów trojańskich. Stają się one coraz popularniejsze, ponieważ mogą być łatwo instalowane na komputerach bez wiedzy i zgody użytkowników. Po takiej instalacji zdalny cyberprzestępca może dysponować wszystkimi zasobami zainfekowanego komputera. Hasła, numery kont, informacje bankowe, poufne dane – wszystkie te informacje mogą zostać wykorzystane do uzyskania korzyści finansowych.
W przeciwieństwie do trojanów, liczba robaków i wirusów zmniejszyła się. Wydaje się to być dosyć oczywistą konsekwencją wzrostu kryminalizacji podziemia komputerowego. Znacznie łatwiej i taniej jest przeprowadzić masową wysyłkę programu trojańskiego niż angażować się w żmudny i kosztowny proces tworzenia nowych robaków.
Mimo wyraźnego nacisku na tworzenie i wykorzystywanie szkodliwego oprogramowania dla zysku finansowego, podziemie komputerowe zwraca uwagę na możliwości oferowane przez nowe platformy i systemy operacyjne. Raport zawiera informacje o programach trojańskich dla konsol do gier Sony PSP oraz Nintendo DS, a także o całkowicie nowych szkodnikach przeznaczonych dla smartfonów działających pod kontrolą systemu Symbian.
Zaobserwowane przez nas w 2005 roku trendy niewątpliwie doczekają się kontynuacji w 2006 roku: nowe technologie i narzędzia w pewnym stopniu będą miały wpływ na ewolucję złośliwego kodu. – komentuje Yury Mashevsky.