W trakcie odbywających się w naszym kraju Mistrzostw Europy EURO2012 powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na karty płatnicze i dokumenty. Większość niebezpiecznych sytuacji prowokujemy sami.
Przypominamy tylko kilka faktów, które płyną z badań TNS Pentor:
- 64 proc. mężczyzn i 67 proc. kobiet nosi karty płatnicze w portfelu – razem z pieniędzmi.
- 56 proc. mężczyzn i 57 proc. kobiet nosi ze sobą wszystkie karty płatnicze, bez względu na to, czy są potrzebne.
- 12 proc. mężczyzn i 19 proc. kobiet zazwyczaj nosi przy sobie zapisany PIN do karty.
Jak pokazują badania, ponad połowa bankowców (58%) jest zdania, że poziom bezpieczeństwa obrotu i korzystania z kart płatniczych w naszym kraju jest wysoki. Jednak za największe zagrożenie bezpieczeństwa transakcji kartowych bankowcy uważają udostępnianie przez klientów kart i kodu PIN osobom trzecim, klonowanie kart sczytywanych z bankomatów, zakupy na odległość z wykorzystaniem danych cudzych kart lub posługiwanie się skradzionymi kartami oraz klonowanie kart sczytywanych w punktach handlowych.
W przypadku kiedy dojdzie do utraty karty należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem lub organizacją, która ją wydała. W tym celu należy skontaktować się z dostępnym przez 24 h centrum autoryzacji kart. Numer centrum otrzymują Państwo razem z przesyłką zawierającą kartę. Warto go wpisać do swojego telefonu komórkowego np. pod pozycją karty_nazwa. Zawsze można też skorzystać z zakładki na stronie internetowej Związku Banków Polskich www.zbp.pl/karty gdzie znajdą Państwo numery telefonów do zastrzegania kart. ZBP przygotowało również plansze informacyjne w języku polskim i angielskim, które podczas Mistrzostw będą wyświetlane na ekranach bankomatów.
Przypominamy, że na stronie www.zbp.pl/porady znajdą Państwo 24 rady jak chronić się przed oszustwami kartowymi.
Nie tylko kradzież kart płatniczych, ale również kradzież dokumentów tożsamości może narazić ich posiadacza na duże straty materialne. Skradzione dokumenty mogą zostać wykorzystane do wyłudzania kredytów, dokonywania zakupów z odroczoną płatnością, kradzieży wypożyczanych przedmiotów, podpisywania umów najmu w celu kradzieży dobytku lub unikania opłat.
W przypadku utraty dokumentów należy wykonać trzy kroki. Po pierwsze jak najszybciej zastrzec je w Systemie Dokumenty Zastrzeżone (www.DokumentyZastrzezone.pl). Po drugie trzeba koniecznie powiadomić policję (w sytuacji, gdy utrata nastąpiła w kradzieży lub innego przestępstwa) i po trzecie zawiadomić najbliższy organ gminy lub placówkę konsularną i wyrobić nowy dokument. Wystarczy zastrzec utracony dokument w jednym banku, a dane te zostaną automatycznie przekazane do wszystkich banków i innych uczestników Systemu DZ. Co ważne, dokumenty zastrzegają nie tylko osoby korzystające z usług bankowych – mogą i powinni to robić wszyscy, także ci, którzy nigdy nie posiadali własnego rachunku bankowego.
Chcielibyśmy również poinformować, że Komisja Nadzoru Finansowego, przy merytorycznym wsparciu ZBP, wkrótce opublikuje Informator Twój portfel na EURO w którym zawarte będą przydatne informacje i porady co zrobić i gdzie się udać w przypadku kradzieży, stłuczki i jak korzystać z opieki medycznej podczas Mistrzostw.
Źródło: Związek Banków Polskich