O zarabianiu poprzez narzędzia inwestycyjne myślą zwykle konsumenci bardziej dojrzali, którzy zaspokoili już swoje podstawowe potrzeby konsumpcyjne – mają już własne M, samochód i dobry sprzęt rtv/agd. Nie dziwi więc fakt, że wśród posiadaczy jednostek funduszy inwestycyjnych, co trzecia osoba jest w wieku 40-49, natomiast co czwarty posiadacz akcji ma 50-59 lat. Inwestują zwykle osoby lepiej wykształcone – blisko 40% nabywców jednostek funduszy i 30% nabywców akcji legitymuje się wykształceniem wyższym.
Pomnażanie kapitału to domena ludzi, którzy mogą pochwalić się ustabilizowaną i atrakcyjną pozycją zawodową. Ponad 67% posiadaczy jednostek funduszy inwestycyjnych piastuje wyższe stanowiska w firmach , a 10% inwestorów prowadzi własny biznes. Co się z tym wiąże, nie mogą narzekać na swoją sytuacje finansową: ponad 40% inwestujących w fundusze i akcje zarabia między 2200 a 4000 zł, a dochody co szóstego inwestora przekraczają 4000 zł.
Posiadacze akcji i jednostek funduszy są lepiej uposażeni i stać ich na odrobinę szaleństwa: ponad 75% z nich posiada własny dom lub mieszkanie, a jedynie niecałe 10% wynajmuje lokum lub mieszka u rodziny, co drugi ma komputer, co trzeci aparat cyfrowy, a co czwarty kino domowe. Wakacji nigdy nie spędzają w domu, wyjeżdżają najczęściej do krajów europejskich, a czasem także poza Stary Kontynent.
Nie jest zaskoczeniem, że inwestujący w akcje i jednostki lubią nowe technologie oraz chętnie korzystają z różnych produktów finansowych, dzięki którym mogą zarobić lub zaoszczędzić. Co trzeci posiadacz jednostek funduszy inwestycyjnych jest użytkownikiem bankowości internetowej, a co czwarty obracający akcjami korzysta z konta internetowego. Połowa z nich posiada także karty kredytowe.
Inwestujący cechują się dużą aktywnością także w czasie wolnym – zamiast ślęczeć przed telewizorem (na oglądanie telewizji przeznaczają nie więcej niż godzinę dziennie), wolą uprawiać sport lub przejrzeć gazety, szczególnie te o tematyce finansowej.