Także osoby prywatne będą mogły zgłaszać do BIG-ów nierzetelnych przedsiębiorców – deweloperów, biura podróży i pracodawców. Osoby prywatne będą mogły podawać do BIG-ów także prywatnych dłużników. Teraz projekt nowych przepisów jest opiniowany przez Rządowe Centrum Legislacji. Nowa regulacja ma zastąpić ustawę z 2003 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych (Dz.U. nr 50, poz. 424 z późn. zm.).
– W czasach rynkowej dekoniunktury obieg informacji gospodarczej musi być jak najszerszy – nie pełni ona bowiem tylko funkcji windykacyjnej, ale znacząco zwiększa bezpieczeństwo w obrocie gospodarczym – ocenia Anna Marcinkowska, pełnomocnik ds. prawnych Zarządu Krajowego Rejestru Długów BIG SA.
Bat na nieuczciwych
– Nowością będzie to, że w nowym stanie prawnym informacje o wierzytelnościach będą mogły przekazywać także osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej – wskazuje Tomasz Ostrowski, prawnik Europejskiego Rejestru Informacji Finansowej BIG SA.
Oznacza to, że konsumenci będą mogli przekazywać dane o przedsiębiorcach zalegających ze zwrotem ceny za wadliwy towar. Do BIG-ów będą mogli trafić także nierzetelni deweloperzy, biura podróży, pracownicy i pracodawcy zalegający z wypłatą wynagrodzeń.
– To rozwiązanie oceniamy bardzo pozytywnie, co więcej, jest to realizacja naszego postulatu. A zgłosiliśmy taki postulat na skutek licznych pytań od konsumentów, którzy wielokrotnie zgłaszali się do nas z pytaniem, czy mogą umieścić w rejestrze dane swojego nieuczciwego pracodawcy, biura podróży, które ich oszukało, dewelopera, który wziął zaliczkę i nie wywiązał się z umowy – wskazuje Andrzej Kulik z Krajowego Rejestru Długów BIG SA.
Na nowym rozwiązaniu skorzystają konsumenci. Dostaną wsparcie w dochodzeniu należności od nieuczciwych przedsiębiorców. Zmiana będzie jednak korzystna dla kontrahentów nierzetelnych firm. Pozwoli rzetelnie ocenić wiarygodność potencjalnego kontrahenta.
Dla jakich firm szczególne znaczenie ma informacja o nieuregulowanych zobowiązań przedsiębiorcy wobec pracowników ? Czy wierzytelność zgłoszona przez konsumenta będzie musiała być potwierdzona tytułem wykonawczym ? Dlaczego warto zadbać o to, żeby informacja pozytywna istniała w rejestrach kredytowych ?
Ewa Grączewska-Ivanova
Więcej: Gazeta Prawna 19.02.2009 (35) – str.11