Miniony tydzień w bankach: w reklamie telewizyjnej banku Credit Agricole zadebiutowała znana francuska aktorka Juliette Binoche, Józef Wancer, wieloletni prezes Banku BPH, dołączył do Alior Banku, a Polbank wprowadził nowe konto.
Moda na celebrytów w bankowych reklamach nadal trwa. W spotach oglądaliśmy nie tylko polskie gwiazdy, ale również aktorów światowego formatu. W tym tygodniu do grupy „bankowych celebrytów” dołączyła znana francuska aktorka, laureatka Oskara – Juliette Binoche. Polskim widzom znana chociażby z filmów takich jak „Trzy kolory: Niebieski” czy „Angielski pacjent”.
Binoche reklamuje nowe barwy Lukas Banku, czyli markę Credit Agricole. Hasło przewodnie nowego spotu to „prosto i z sensem”. I tak, według zapowiedzi aktorki będzie w Credit Agricole. Kampania telewizyjna, wsparta reklamą prasową i outdoorową ma poprawić znajomość marki Credit Agricole wśród polskich klientów.
– Poprzeczka zawieszona jest jednak wysoko. Lukas Bank mógł się co prawda pochwalić dość wysoką rozpoznawalnością, ale jednocześnie kojarzył się mocno z podstawowymi produktami consumer finance – ratami czy kartami kredytowymi – mówi Michał Kryński z Bankier.pl. Teraz Credit Agricole chce budować w miejscu Lukas Banku bank uniwersalny.
Józef Wancer w Alior Banku
Józef Wancer, wieloletni prezes Banku BPH, dołączył do rady nadzorczej Alior Banku. W radzie zajął miejsce Krzysztofa Rybińskiego, który złożył rezygnację ze stanowiska. Wancer w latach 2000-2010 był prezesem zarządu Banku BPH i przeprowadził bank przez trudne fuzje z Pekao i GE Money Bankiem. To bankowiec z bardzo dużym doświadczeniem, który obecnie pracuje także jako doradca w firmie Deroitte.
To właśnie on przekonywał na początku roku, że banki powinny zmienić swój model działalności, podnieść kompetencje pracowników, a także jakość oferowanych usług. W przeciwnym wypadku już wkrótce mogą mieć problem z utrzymaniem obecnej pozycji rynkowej. Zdaniem Wancera banki powinny skupić się na zaspokajaniu potrzeb swoich klientów, a nie wyłącznie na pogoni za nowymi.
– Główną dźwignią rozwoju będzie wkrótce sprzedaż większej liczby usług bankowych obecnym klientom. To z kolei wymusi zmiany w sposobie zarządzania bankiem, będzie wymagało szerszych kompetencji pracowników i nowego modelu sprzedaży, skoncentrowanego na doradztwie – mówił wówczas Wancer jako doradca Deloitte.
Te opinie mogą być zapowiedzią kierunku, który Alior Bank obierze w przyszłości. – Bardzo cieszymy się z możliwości współpracy z panem Wancerem w zakresie wytyczania strategicznych kierunków rozwoju banku – powiedziała Helene Zaleski, przewodnicząca rady nadzorczej Alior Banku.
Polbank z gwarancjami BFG nadal walczy o depozyty
Polbank EFG wprowadził do oferty nowy produkt oszczędnościowy – Konto Codzienny Sukces. Rachunek zastąpił Konto Mocno Oszczędnościowe, czyli jedno z najlepiej oprocentowanych kont oszczędnościowych na rynku. Codzienny Sukces oferuje jednak jeszcze lepszą stawkę – 5 proc. z dzienną kapitalizacją odsetek.
Tym razem w ofercie pojawiło się kilka haczyków. Odsetki zaczynają być naliczane, gdy saldo przekroczy 5 tys. zł, a konto można założyć wyłącznie w tandemie z ROR-em. Tylko pierwszy przelew w konta jest bezpłatny, a kolejne kosztują już 5-10 zł. Przy okazji zmian w depozytach, bank obniżył średnie oprocentowanie lokat dynamicznych z 7 proc. do 5,9 proc. (oferta „Zyskowna Jesień”) i podwyższył stawki w Lokacie Wyjątkowej do 6,1 proc.
Konto Codzienny Sukces plasuje się w rynkowej czołówce, ale r jest produktem stworzonym wyraźnie pod kątem własnych klientów. Zresztą taka zasada obowiązuje już w większości banków – coraz mniej instytucji proponuje atrakcyjne stawki oprocentowania osobom z ulicy. Zmiana warunków i wyraźne przykręcenie śruby wpisują się także w trwający od jakiegoś czasu w Polbanku proces przebudowy oferty.
Na atrakcyjność depozytów w Polbanku wpływa także fakt, , że od września jest to już bank krajowy z gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, co w obliczu sytuacji w Grecji ma istotne znaczenie dla klientów. Teraz kolejnym krokiem będzie przejęcie banku przez austriacką grupę Raiffeisen.
Wojciech Boczoń
Źródło: Bankier.pl