W 2009 r. kapitały własne polskiego sektora bankowego zostaną zasilone rekordową kwotą 11,2 mld zł zysków wypracowanych w 2008 r., co oznacza pozostawienie w systemie 87,5% zysku banków komercyjnych za 2008 r. Działania akcjonariuszy są zgodne z rekomendacjami KNF dotyczącymi przeznaczenia zysku na wzmocnienie sektora. Właściciele działających w Polsce banków wykazali się odpowiedzialnością, uznając za priorytet wzmocnienie bazy kapitałowej. Podwyższenie funduszy własnych banków zwiększa stabilność całego krajowego sektora bankowego, jednocześnie umożliwiając dalszy rozwój akcji kredytowej.
Analizy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) wskazują, że aktualny poziom funduszy własnych polskiego sektora bankowego nie stwarza bezpośrednich zagrożeń dla funkcjonowania systemu finansowego. Jednak biorąc pod uwagę trudne uwarunkowania zewnętrzne i wynikający stąd istotny wzrost ryzyka, od początku tego roku nadzór rekomenduje dalsze wzmocnienie bazy kapitałowej. W sytuacji pogarszających się wskaźników makroekonomicznych, niestabilności rynków finansowych i zapotrzebowania gospodarki na kredyt, niezbędne jest utrzymanie bilansu kapitałowego banków na poziomie nie niższym niż przed podjęciem decyzji o podziale zysku za 2008 r.
Polityka dywidendowa banków w ostatnich latach ulega zmianie. Coraz większa część zysków przeznaczana jest na dalszy rozwój działalności, co należy ocenić pozytywnie z punktu widzenia stabilności sektora bankowego. W 2007 r. banki komercyjne pozostawiły 44,2% zysku z poprzedniego roku, w 2008 r. – było to 60,6%.
Źródło: Komisja Nadzoru Finansowego