Polscy inwestorzy powinni zainteresować się inwestowaniem w nowe super gospodarki – Brazylię, Rosję, Indie i Chiny. Kraje BRIC znajdują się wśród największych i najszybciej rozwijających się rynków na świecie.
Inwestorzy z Polski powinni rozważyć inwestycje na rynkach BRIC – Brazylii, Rosji, Indii i Chin – twierdzi Allianz Global Investors (AllianzGI). Według AllianzGI, gospodarki Brazylii, Rosji, Indii i Chin znacząco wyróżniają się spośród wschodzących rynków ze względu na korzystne połączenie wysokiego i stałego wzrostu, ogromnej liczby ludności oraz rosnącej współpracy gospodarczej między niniejszymi państwami. AllianzGI uważa, że dzięki połączeniu tych kluczowych i wpływowych czynników, rynki BRIC są atrakcyjnym wyborem dla długoterminowych inwestorów.
Termin BRIC został po raz pierwszy wykorzystany w 2003 roku przez znanego ekonomistę Jima O’Neilla1 z Goldman Sachs, który przewidział, że w ciągu najbliższych lat Brazylia, Rosja, Indie i Chiny będą odgrywać znacznie większą rolę w światowej gospodarce.
Jesteśmy przekonani, że obecnie zachodzi fundamentalna przemiana z gospodarki na czele której stoją Stany Zjednoczone, w gospodarkę w której kluczowe role będą odgrywały rynki wschodzące – mówi Nick Smith, Dyrektor Generalny AllianzGI Europe – Choć Stany Zjednoczone nadal tworzą znaczącą część światowego PKB, rynki BRIC stanowią istotny czynnik napędzający przyrost. Już nawet teraz można zaobserwować potwierdzenie tego trendu. Przykładowo, PKB Chin w ciągu ostatniej dekady wzrosło o około $3,5 tryliona, a PKB Stanów Zjednoczonych o $4,7 tryliona. Innymi słowy Chiny zanotowały 75% wzrostu Stanów Zjednoczonych, pomimo faktu, że dekadę temu PKB Chin wynosiło jedynie 1/9 PKB Stanów Zjednoczonych.
BRIC – dominują rynki wschodzące:
Źródło: Prognozy RCM, MSCI, GDP, z dnia 31.7.09. Kapitalizacja rynków, liczba spółek na dzień 01.09.09. MSCI zostało wykorzystane jako kryterium oceny dla zakresu inwestycji.
AllianzGI ustalił kluczowe czynniki, które powodują nieustający wzrost rynków BRIC. Jednym z nich jest duży popyt krajowy. Społeczeństwa krajów BRIC łącznie liczą około 2,8 miliarda osób, które starają się o poprawę swojego standardu życia. W niektórych przypadkach mamy również do czynienia z intensywną urbanizacją, przekształcającą rolniczą dotychczas gospodarkę. Powyższe czynniki mogą mieć silny wpływ na takie sektory jak chociażby produkcja żywności i rolnictwo, gdyż ludzie nie tylko spożywają więcej ale i wymagają pożywienia wyższej jakości. W najbliższej przyszłości gruntownym zmianom będzie również podlegać energetyka oraz infrastruktura, jako że przedsiębiorstwa i władze mają na celu sprostać nadchodzącym przemianom.
Zaufanie klientów napawa optymizmem we wszystkich czterech krajach, a wielu ludzi po raz pierwszy uzyskało dostęp do konsumenckich instytucji finansowych. W krajach BRIC występuje również intensywnie rosnący sektor wspomagający siłę nabywczą, wspierającą powstanie nowej, ogromnej klasy średniej.
W krajach rozwiniętych ceny na rynku nieruchomości są wysokie, karty kredytowe są w powszechnym użyciu i schemat konsumpcyjny jest na wysokim poziomie – twierdzi
Nick Smith. – Dlatego też mało prawdopodobne jest, żeby Stany Zjednoczone i Wielka Brytania wydawały znacząco więcej w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat. Jesteśmy przekonani, że nowi konsumenci będą pochodzić z innych części świata, czyli krajów BRIC. Dla spółek na rynkach BRIC jest to szansa na szybki rozwój, oparty na rosnącym bogactwie społeczeństw tych krajów.
Połączenie dużej liczby ludności oraz silnej stopy przyrostu przyczynia się do znaczących zmian w światowej gospodarce:
Szacunki wzrostu realnego PKB na lata 2010 – 2019
Źródło: Goldman Sachs/ RCM, 31.12.09.
Podczas gdy gospodarki BRIC samodzielnie wykazują pokaźny wzrost, AllianzGI twierdzi także, że stosunki między czterema krajami BRIC, które wzmacniają ich pozycję w światowej gospodarce również czynią je atrakcyjnym celem długoterminowych inwestycji. W ostatnich latach można było zaobserwować rosnącą współpracę krajów BRIC, której wynikiem był szczyt w 2009 roku. Znacząco wzrósł również handel pomiędzy państwami BRIC, przykładowo handel Indii z pozostałymi partnerami BRIC wzrósł sześciokrotnie w ciągu ostatnie dekady.
Obecnie ma miejsce zmiana układu sił w światowej gospodarce – podsumowuje Nick Smith – Coraz większego znaczenia nabierają kraje rozwijające się, w których centrum znajdują się kraje BRIC. Zmiana ta zaczęła następować dekadę temu i została przyśpieszona przez kryzys finansowy, który był kryzysem rynków rozwiniętych. Jako, że rynki kapitałowe BRIC prawdopodobnie pozostaną bardziej zmienne, niż rynki kapitałowe krajów rozwiniętych, inwestorzy pojmujący ryzyko z tym związane powinni włączyć BRIC do zróżnicowanego portfela ze względu na silny, dynamiczny wzrost oraz niskie zadłużenie gospodarek BRIC. Teraz może być dobry moment, aby spojrzeć w przód i zainwestować w BRIC.
Fakty: Fundusz kapitałowy Allianz RCM BRIC
Cel Inwestycyjny:
Fundusz skupia się na giełdach Brazylii, Rosji, Indii oraz Chin. Maksymalnie jedna trzecia aktywów funduszu może być inwestowana na giełdach lub w papierach wartościowych pochodzących z krajów rozwiniętych. Głównym celem funduszu jest wzrost kapitału w przeciągu długiego okresu czasu.
- Cechy Funduszu: Akcje z Brazylii, Rosji, Indii oraz Chin
- Rozpoczęcie: 15th Czerwiec 2007
- Zarządzane przez: Michael Konstantinov, Dyrektor ds. Wschodzących Rynków, RCM. RCM jest specjalistyczną spółką global equity Allianz Global Investors.
Rynki, na których inwestuje fundusz kapitałowy RCM BRIC mogą być bardzo zmienne i nieść za sobą spore ryzyko dotyczące zarówno rynków jak i walut, co może powodować silne sporadyczne wahania. Przeszłe wyniki nie są wiarygodnym wskaźnikiem dla przyszłych. Nie należy przyjmować założeń w oparciu o informacje dotyczące wyników. Wartość inwestycji może zarówno wzrosnąć jak i spaść w wyniku wahań rynkowych i walutowych. Nie ma gwarancji, że początkowo zainwestowane środki zostaną zwrócone w tej samej wysokości. Może zaistnieć sytuacja gdy końcowe będą niższe niż początkowo zainwestowane. Cały rynek niniejszego rodzaju aktywów może zanotować spadek, mając znaczący wpływ na Fundusz, którego inwestycje skoncentrowana są na niewielkiej liczbie regionów. Jako że Fundusz jest ukierunkowany na potencjalnie wysokie wyniki, jest również podatny na wyższe ryzyko niż w przypadkach standardowego podejścia inwestycyjnego.
Źródło: Allianz Global Investors