PKO Bank Polski wygrał przetarg na obsługę budżetu Krakowa, miejskich instytucji kultury i prawie 180 jednostek budżetowych Miasta, umacniając pozycję lidera w zakresie usług bankowych dla samorządów. Umowa zostanie zawarta na 5 lat. Kraków to kolejne, obok Katowic, Wrocławia, Szczecina, Poznania i Rzeszowa – miasto wojewódzkie obsługiwane przez Bank.
PKO Bank Polski rozpocznie kompleksową obsługę budżetu Miasta oraz 13 miejskich instytucji kultury 1 stycznia 2016 roku. Poza prowadzeniem rachunków oraz realizacją operacji bankowych we wszystkich systemach i trybach, usługi będą obejmowały m.in. kompleksową obsługę kart płatniczych, w tym kart przedpłaconych, obsługę płatności masowych, autoryzację transakcji w terminalach POS oraz udostępnienie opłatomatów. Dodatkowo Bank udzieli Miastu kredytu w rachunku bieżącym do kwoty 200 mln zł w każdym roku, który będzie przeznaczony na finansowanie przejściowego deficytu budżetu.
– Dołączenie Krakowa do grona miast obsługiwanych przez Bank potwierdza naszą pozycję lidera w zakresie obsługi finansowej jednostek samorządu terytorialnego. Stolica małopolski może liczyć na szeroki wachlarz usług, zarówno w zakresie oferty depozytowo-transakcyjnej, jak i kredytowej oraz profesjonalną obsługę. Współpraca PKO Banku Polskiego z samorządami dotyczy nie tylko kwestii czysto finansowych i oferowania produktów bankowych. Opiera się również na doradztwie w zakresie struktury finansowania czy modelu realizacji inwestycji. To wszystko przez najbliższe lata PKO Bank Polski zaoferuje miastu i jego mieszkańcom – podkreśla Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.
Obsługa mieszkańców będzie prowadzona we wszystkich placówkach PKO Banku Polskiego na terenie Krakowa. Opłaty będzie można także realizować za pośrednictwem nowoczesnej alternatywy dla okienka kasowego czyli opłatomatu. Są to samoobsługowe urządzenia z ekranem dotykowym, umożliwiające dokonywanie płatności kartą, gotówką lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej IKO. Dzięki możliwości zeskanowania faktury lub decyzji podatkowej zawierającej kod dwuwymiarowy QR, łatwiej i szybciej można zapłacić podatek lub wnieść opłatę za wydanie prawa jazdy lub dowodu osobistego. Miasto i PKO Bank Polski planują uruchomienie czterech takich urządzeń (al. Powstania Warszawskiego 10, ul. Wielicka 28A, os. Zgody 2, ul. Lubelska 27).
Dzięki obsłudze budżetu miasta, PKO Bank Polski zwiększył zaangażowanie w finanse jednego z najważniejszych samorządów w kraju. PKO Bank Polski finansuje m.in. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz Agencję Rozwoju Miasta – podmiot który zrealizował budowę Hali Widowiskowo-Sportowej w Krakowie-Czyżynach, na finansowanie której PKO Bank Polski udzielił kredytu inwestycyjnego w kwocie 335 mln zł.
PKO Bank Polski od lat jest liderem w zakresie usług dla klientów sektora samorządowego. Udział Banku w finansowaniu samorządów kredytami to 20 proc. Bank jest także liderem emisji obligacji komunalnych, a jego udział w tym rynku przekracza 40 proc. Obecnie PKO obsługuje budżety województw: mazowieckiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, lubelskiego i kujawsko-pomorskiego, a także wielu miast, w tym: Poznania, Wrocławia, Szczecina, Katowic, Rzeszowa, Gorzowa Wielkopolskiego, Zamościa, Zielonej Góry, Grudziądza, Płocka, Włocławka, Skierniewic, Piły i Ostrołęki.
PKO Bank Polski pomaga samorządom znaleźć najlepsze i najbardziej optymalne rozwiązania związane z finansowaniem zaplanowanych inwestycji. W ostatnich latach uczestniczył w wielu samorządowych projektach inwestycyjnych o niestandardowym charakterze, m.in. pierwszego w Polsce Afrykarium-Oceanarium we Wrocławiu, szybkiego tramwaju w Szczecinie czy nowoczesnej spalarni odpadów w Poznaniu.
Więcej szczegółów i informacji na temat oferty skierowanej do jednostek samorządu terytorialnego dostępnych jest w placówkach PKO Banku Polskiego i na stronie internetowej www.pkobp.pl.