Podjęcie decyzji o zakupie mieszania lub domu to pierwszy krok na drodze do wymarzonego M. Mowa tu nie tylko o formalnościach związanych z samą transakcją i późniejszych etapach (ewentualny remont i wykończenie, przeprowadzka), ale także o trudzie „przedarcia się” przez gąszcz ofert rynkowych spełniających nasze oczekiwania. No właśnie, a jakie są te „oczekiwania”, czym kieruje się osoba zdecydowana na zmianę miejsca zamieszkania i co docenia w wybranej ofercie?
Odpowiedzi na te pytania udziela Badanie dotyczące preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania przeprowadzone przez TNS Polska dla serwisu Otodom.pl na grupie ponad 500 mieszkańców z pięciu największych miast w Polsce. Najważniejszym kryterium poszukiwań wskazywanym przez pytane osoby, była cena (68%) i lokalizacja (55%). Warto zauważyć, że o ile w przypadku lokalizacji widzimy dużą zbieżność między tym czego ludzie poszukiwali, a co wybrali, o tyle przy cenie rzeczywistość okazała się mniej atrakcyjna. Dla około 1/3 badanych przy wyborze ważna była powierzchnia nieruchomości i liczba pokoi, natomiast co piąty wskazał na rozmieszczenie pomieszczeń, dogodną komunikację, a także czy oferta pochodziła z rynku pierwotnego czy wtórnego. Wyniki ankiety wskazują, że mało ważne okazują się m.in. miejsca parkingowe, infrastruktura dla dzieci, a także ogrodzenie.
Czynniki wpływające na wybór mieszkania/domu oraz zalety wybranej oferty (dane w %)
Źródło: Badanie dotyczące preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania –badanie TNS Polska dla Otodom.pl.
Analitycy z Działu Badań i Analiz Grupy Emmerson komentując wyniki raportu, zwracają uwagę na dużą dysproporcję między argumentami. Na jednym biegunie mamy dwa argumenty o dużej sile przekonania (przypomnijmy, jest to cena i lokalizacja), a na drugim liczne powody (głównie dotyczące otoczenia nieruchomości) mające niewielkie znaczenie– stwierdził jeden z ekspertów. Co ciekawe, rozstęp między wagą wymienianych cech z roku na rok się zwiększył.
Badani wskazali, większe niż poprzednio przywiązanie do tego ile płacą i za co, to jest do powierzchni i liczby pokoi. Lokalizacja i infrastruktura pomocnicza zdaje się mieć dla nich mniejsze znaczenie przy samej decyzji o zakupie.
Zdaniem eksperta z serwisu Otodom.pl – Agaty Polińskiej, istotnym wnioskiem, szczególnie dla deweloperów, może okazać się względnie mało ważna obecność ogrodzenia na osiedlu. Tak mały udział w zestawieniu może wskazywać, że mieszkańcy tylko w niewielkim stopniu wierzą
w prowizoryczne bezpieczeństwo, jakie zapewnia osiedle „zamknięte”,twierdzi Polińska. Coraz częściej podnosi się kwestię zbytecznego odgradzania kolejnych powstałych bloków, w czym można dostrzec potwierdzenie zmiany podejścia klientów do dotychczasowych trendów.
Druga płaszczyzna badania – jakościowa, jest zgodna z wynikami badania ilościowego, jednak daje lepszy pogląd na to, dlaczego wybrane cechy są tak ważne. Wypowiedzi ankietowanych wyraźnie wskazują, że podejmowana decyzja jest kombinacją czynników opartą na preferowanej lokalizacji. W drugiej kolejności nabywcy oceniają swoje możliwości finansowe już pod konkretną, wybraną lokalizację. Warto zaznaczyć, że zebrane informacje wyjaśniają także, iż dla nabywców większe znaczenie niż fizyczna bliskość miejsca pracy, szkoły i sklepów ma dogodny i bezproblemowy dojazd do tych miejsc, zarówno własnym środkiem transportu, jak i komunikacją miejską (wybór odpowiednio 40% i 39% ankietowanych). Z tym wiąże się także chęć wyboru lokalizacji w mieście, jednak z daleka od ruchliwego centrum (37%).
Jednocześnie, co trzeci kupujący chciałby mieszkać w pobliżu zielonych terenów rekreacyjnych.
Kryteria wyboru mieszkania lub domu w grupie „lokalizacja” (dane w %)
Źródło: Badanie dotyczące preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania –badanie TNS Polska dla Otodom.pl.
Podsumowując, tegoroczny raport nie przyniósł większych niespodzianek w zakresie omówionej w niniejszym materiale tematyki. Jego wyniki są porównywalne do tych uzyskanych w poprzednim roku. Dogodna lokalizacja (rozumiana subiektywnie) jest tym, czego kupujący szuka, z kolei cena jest tym, co go najmocniej ogranicza.
Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.