1 – 2 marca br. w Warszawie odbędzie się dwudniowe seminarium członków Unii Berneńskiej poświęcone odszkodowaniom i windykacji („The Claims & Recoveries Meeting”). Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych już po raz drugi jest gospodarzem międzynarodowego spotkania firm ubezpieczeniowych udzielających ochronę należności eksportowych. W tegorocznym seminarium weźmie udział blisko 100 przedstawicieli z 31 krajów członkowskich Unii Berneńskiej, w tym z większości krajów Unii Europejskiej oraz z tak odległych państw, jak Australia, Kanada, Indie, Chiny, Brazylia, Stany Zjednoczone czy Tajwan.
Występujące w ostatnich latach z różnym natężeniem zawirowania na światowych rynkach finansowych, a także nagłe wydarzenia o charakterze politycznym, w coraz większym stopniu uświadamiają przedsiębiorcom oraz instytucjom finansującym handel zagraniczny konieczność ograniczania ryzyka niewypłacalności kontrahentów, zwłaszcza z rynków o podwyższonym ryzyku politycznym i niskim ratingu ekonomicznym. Rosnące zapotrzebowanie w powyższym zakresie stanowi z jednej strony szansę dla rozwoju działalności, jednocześnie stawia jednak duże wyzwania przed członkami Unii Berneńskiej – firmami ubezpieczeniowymi, wspierającymi eksporterów, inwestorów i banki w realizacji oraz finansowaniu handlu zagranicznego. W szczególności takim wyzwaniem jest dalszy wzrost poziomu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej przy jednoczesnym utrzymaniu akceptowalnych wskaźników szkodowości. Jedną z szans dla osiągnięcia tego celu jest niewątpliwie wypracowanie mechanizmów i narzędzi pozwalających na dalsze podniesienie skuteczności oraz efektywności ekonomicznej dochodzenia roszczeń z tytułu wypłaconych odszkodowań, co chcemy osiągnąć poprzez wymianę doświadczeń i współpracę w ramach szerokiego grona członków Unii Berneńskiej.- powiedział Jan Czerepok, Wiceprezes zarządu KUKE – gospodarza seminarium.
Dlatego członkowie Unii kilka razy w roku zbierają się, aby omówić najbardziej palące tematy i wypracować wspólnie rozwiązania, które będzie można zastosować w praktyce.
W tym roku tematem przewodnim spotkania jest likwidacja szkód oraz windykacja należności w okresie globalnego kryzysu gospodarczego. Zadaniem ubezpieczycieli należności jest wypłata odszkodowania eksporterom, którzy nie otrzymali płatności od nabywcy swoich towarów. Od 2008 roku, członkowie Unii Berneńskiej wypłacili ponad 13 miliardów USD odszkodowań. Na warszawskim spotkaniu skoncentrujemy się na zidentyfikowaniu tych obszarów, które stanowią wyzwanie dla przyszłości oraz na tym, jak skutecznie ograniczyć ryzyko dla firm, które prowadzą międzynarodowy handel – dodał Fabrice Morel, Zastępca Sekretarza Generalnego Unii Berneńskiej.
Pośród kwestii, które zostaną omówione szczegółowo będą m. in.:
- Aktualne światowe trendy w organizacji likwidacji szkód i egzekucji zabezpieczeń;
- Modyfikacja procesów pracy i regulowanie poziomu zatrudnienia w firmach ubezpieczeniowych specjalizujących się w ubezpieczeniach należności w dobie kryzysu;
- Odzyskiwanie należności w krajach Europy Środkowej i Wschodniej (wymogi prawne oraz różnice kulturowe w biznesie);
- Analiza bieżącej sytuacji ekonomicznej na świecie, w tym prezentacja analityków polskich i austriackich wybranych krajów i ich sytuacji gospodarczej – Libia, Egipt, Indonezja, Iran, Włochy, Indie, Nigeria, Rosja.
Seminarium organizowane przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych oraz Unię Berneńską odbędzie się w Hotelu Mercure Grand w Warszawie w dniach 1-2 marca 2012 r.
KUKE (Korporacja Kredytów Ubezpieczeń Eksportowych) od lat współpracuje z wieloma organizacjami na świecie. Korporacja jest jedynym przedstawicielem Polski w Unii Berneńskiej, do której przystąpiła w 1997 roku. W 1993 roku Korporacja była jednym z czterech członków – założycieli Klubu Praskiego nowoutworzonych agencji ubezpieczeń kredytów eksportowych zlokalizowanych w Europie Centralnej: KUKE z Polski, MEHIB z Węgier, EGAP z Czech oraz SEC ze Słowenii. Fundatorem Klubu jest Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, a patronat nad nim objęła Unia Berneńska. Celem Klubu Praskiego jest stworzenie platformy współpracy w zakresie ubezpieczeń kredytów eksportowych dla powstających, nowych agencji. W 1997 r. KUKE rozpoczęła współpracę z OECD. Celem organizacji jest m.in. wspieranie trwałego rozwoju gospodarczego oraz podnoszenie poziomu życia w państwach członkowskich. Przedstawiciele korporacji aktywnie uczestniczą w grupach roboczych związanych ze średnio- i długoterminowymi kredytami eksportowymi. Zaproszenie Polski do udziału w kształtowaniu polityki kredytowej świadczy o dużym uznaniu dla działań KUKE zarówno na rynku krajowym, jak i na arenie międzynarodowej. Więcej informacji o KUKE: www.kuke.com.pl
Unia Berneńska, Berne Union (International Union of Credit & Investment Insurers) Założona w 1934 roku Unia Berneńska to wiodące międzynarodowe stowarzyszenie dla branży ubezpieczeń kredytów eksportowych i inwestycyjnych z siedzibą w Londynie, która zrzesza obecnie 48 krajów-członków. Są nimi zarówno firmy prywatne, oferujące rozwiązania do zarządzania ryzykiem na całym świecie, oraz wspomagane przez państwo agencje kredytów eksportowych, koncentrujące się na wspieraniu krajowego eksportu i inwestycji zewnętrznych. Organizacja działa na rzecz współpracy i stabilności w handlu międzynarodowym poprzez promowanie międzynarodowego stosowania zasad prawidłowego funkcjonowania w zakresie kredytów eksportowych i inwestycji zagranicznych oraz poprzez stworzenie forum do profesjonalnej wymiany doświadczeń między jej członkami. Członkowie UB korzystają z wymiany informacji o najwyższej jakości w ramach kilku rocznych spotkań, seminariów i warsztatów oraz interaktywnej wymiany informacji on-line. Wymiana koncentruje się na technicznych aspektach handlu międzynarodowego oraz na tworzeniu i promowaniu sprawdzonych metod.
Unia Berneńska posiada ugruntowane relacje z innymi organizacjami, odgrywającymi ważną rolę w handlu światowym – w tym ICC, IMF, OECD, Bank Światowy, WTO i regionalne banki rozwoju. Dodatkowe informacje o Unii Berneńskiej: www.berneunion.org.uk.
Źródło: KUKE S.A.