Najlepszy referat o tej tematyce został uhonorowany specjalną nagrodą Narodowego Banku Polskiego w wysokości 2 tys. euro. Otrzymały ją Alessia Lo Turco z Polytechnic University of Marche (Włochy) oraz Aleksandra Parteka z Politechniki Gdańskiej za prezentację pt. „EU Enlargement, Economic Interdependence and Labor Markets in »Old« and »New« Member States”.
Konferencja była dwudniowym spotkaniem analityków i osób badających rynek pracy, makroekonomistów z banków centralnych, środowisk akademickich, ekonomistów i praktyków z instytucji rządowych i międzynarodowych, zajmujących się rynkiem pracy i makroekonomią. Za wyborem tematu konferencji przemawiało m.in. to, że procesy zachodzące na rynku pracy mają istotne znaczenie dla polityki gospodarczej, w tym dla prowadzenia polityki pieniężnej.
Konferencję otworzył prezes NBP Sławomir Skrzypek, a inauguracyjny odczyt wygłosił Oded Stark, wykładowca m.in. Uniwersytetu w Bonn i Uniwersytetu w Klagenfurcie.
W poniedziałek, 8 grudnia odbyły się dwie sesje poświęcone zjawisku migracji oraz roli tego zjawiska w ujęciu makroekonomicznym, natomiast we wtorek, 9 grudnia – cztery sesje dotyczące m.in. znaczenia migracji dla integracji europejskiej oraz konsekwencji i perspektyw w kontekście wejścia Polski do strefy euro.
Szef NBP Sławomir Skrzypek mówił na wstępie konferencji o znaczeniu migracji w dzisiejszym świecie i wpływie tego zjawiska na procesy gospodarcze i ekonomiczne.
Zdaniem wiceprezesa NBP prof. Witolda Kozińskiego, „ludzie szukają nowych możliwości pracy i życia, stąd też procesy migracyjne nasilają się. (…) Europa staje wobec wyzwania związanego z ruchami emigracyjnymi i migracyjnymi”.
Dwudniową konferencję zakończyło spotkanie plenarne z udziałem. m.in. przedstawicieli Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, OECD, EBC, Komisji Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Organizatorem konferencji była redakcja „Banku i Kredytu”, miesięcznika naukowego wydawanego przez NBP od 1970 r. – Konferencja spełniła nasze oczekiwania i główne cele. Udało się zebrać najnowsze badania poświęcone migracji, wysłuchać interesujących referatów i poszerzyć wiedzę na temat znaczenia i wpływie zjawiska migracji na politykę gospodarczą kraju. Pozyskaliśmy również wartościowe materiały, z których część zostanie opublikowana w naszym miesięczniku – podsumował konferencję prof. Zbigniew Polański z Instytutu Ekonomicznego NBP.