Dwoma monetami – kolekcjonerską srebrną dwudziestozłotówką i okolicznościową dwuzłotówką ze stopu Nordic Gold – Narodowy Bank Polski upamiętni przypadającą w tym roku 90. rocznicę bitwy warszawskiej
Jako pierwsza do obiegu trafi moneta o nominale 2 zł. Od 9 sierpnia będzie można ją wymienić w cenie nominalnej w kasach oddziałów okręgowych NBP. Trzy dni później, 12 sierpnia, NBP wyemituje srebrną dwudziestozłotówkę.
Najnowsze monety kolekcjonerskie NBP, zatytułowane „90. rocznica Bitwy Warszawskiej”, upamiętniają polskie zwycięstwo nad wojskami bolszewickimi w sierpniu 1920 r. Bitwa, która się wówczas rozegrała, nazywana jest też „cudem nad Wisłą” i uznawana za 18. na liście przełomowych bitew w historii świata – zdecydowała bowiem o zachowaniu niepodległości przez Polskę i nierozprzestrzenianiu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią.
Awers srebrnej monety przedstawia profil twarzy Józefa Piłsudskiego na tle fragmentu mapy ilustrującej ruchy polskich wojsk w 1920 r. na linii Otwock-Radzymin, zaś na rewersie umieszczono postać polskiego żołnierza z karabinem, a w tle fragment obrazu Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą” (na monecie został wykonany farbą z wykorzystaniem różnych odcieni bieli, czerwieni, zieleni, niebieskiego, brązu i szarości).
Rewers okolicznościowej dwuzłotówki przedstawia wizerunek polskiego słupa granicznego z godłem państwowym używanym w latach wojny polsko-bolszewickiej. Na tle słupa, u dołu, znajduje się stylizowany wizerunek żołnierza na koniu, trzymającego lancę z proporczykiem. Z lewej strony słupa widnieje napis Europa, a z prawej fragment symbolu komunistycznego – sierpa i młota. Całość otoczona jest napisem „Bitwa Warszawska 1920 r.” (z lewej strony) i „90. rocznica” (z prawej strony).
Srebrną monetę i rewers dwuzłotówki zaprojektował Grzegorz Pfeifer. Autorką awersu dwuzłotówki jest Ewa Tyc-Karpińska. Dla kolekcjonerów NBP przygotował 50 tys. sztuk srebrnych dwudziestozłotówek i 1,2 mln sztuk dwójek.
Źródło: NBP