W USA nadzory finansowe (każdy stan ma własny) od początku tygodnia uspokajają klientów tego niegdyś największego ubezpieczyciela na świecie, żeby nie wycofywali swoich pieniędzy. – Jeżeli macie polisę ubezpieczeniową AIG, to zapewniam, że firma jest wypłacalna i ma zdolność do regulowania odszkodowań czy świadczeń – mówi Sandy Praeger, szefowa nadzoru ubezpieczeniowego Kansas, równocześnie prezes Stowarzyszenia Nadzorów Ubezpieczeniowych USA.”, czytamy w „Rz”.
„Od kilku miesięcy, gdy AIG ogłaszało gorsze wyniki, analitycy spekulowali, że może dojść do sprzedaży aktywów, w którymś z regionów (u nas do grupy należy m.in. firma ubezpieczeń na życie, fundusz emerytalny, bank). W Polsce szczególnie aktywna w akwizycjach jest Vienna Insurance Group. Należy do niej już osiem firm ubezpieczeniowych. – Biznes AIG w Polsce jest bardzo dobry i dochodowy – mówi ‚Rz’ prezes Vienna IG Frans Fuchs. – Gdyby doszło do wyprzedaży aktywów, to najbardziej prawdopodobne jest, że cała działalność grupy w Europie zostanie przejęta przez dużego branżowego gracza.”, czytamy dalej.
– Sytuacja finansowa AIG Banku jest bardzo dobra – zapewnia Grzegorz Rojewski, prezes AIG Banku, w wydanym przez bank komunikacie. – Wynik finansowy netto banku po 8 miesiącach 2008 roku wyniósł ponad 193 miliony złotych. Nasze aktywa stale rosną i na koniec sierpnia przekraczały 8,1 miliarda złotych. AIG Bank Polska prowadzi działalność wyłącznie na rynku polskim i w walucie narodowej. Nie posiada ekspozycji walutowej, innymi słowy: nie prowadzi operacji, które mogłyby potencjalnie wiązać się z tzw. ryzykiem walutowym, ani też nie posiada ekspozycji związanej z amerykańskim rynkiem produktów strukturalnych, w szczególności rynkiem kredytów sub-prime. Bank finansuje swoją działalność całkowicie na rynku lokalnym, w żaden sposób nie uczestniczy w finansowaniu spółek z grupy AIG. Sytuacja finansowa banku nie zależy od sytuacji AIG
Więcej na ten temat w „Rzeczpospolitej”.
Na podstawie: Aleksandra Biały