Znane są już wyniki krajowych eliminacji konkursu „Dziś oszczędzam w SKO – jutro w PKO”. Komisja, w której skład weszli pracownicy PKO Banku Polskiego, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Kwatery Głównej Związku Harcerstwa Polskiego wyłoniła zwycięzców i przyznała 12 nagród głównych oraz 7 wyróżnień.
Konkurs „Dziś oszczędzam w SKO – jutro w PKO” organizowany jest przez PKO Bank Polski od lat 60. i ma na celu nie tylko upowszechnianie idei oszczędzania, ale przede wszystkim naukę podstaw ekonomii i bankowości oraz uwrażliwianie dzieci i młodzieży na sprawy społeczne. Ważnym celem jest również kształtowanie umiejętności pracy zespołowej, rozbudzanie wyobraźni i pomysłowości. Konkurs prowadzony jest w trakcie roku szkolnego – trwa od września do kwietnia każdego roku.
W roku szkolnym 2009/2010 do rywalizacji przystąpiło blisko 700 szkół i drużyn harcerskich z całej Polski. Ukończyło ją 547 zespołów. Zgromadziły one na książeczkach SKO 10 077 000 zł. Do etapu krajowego zakwalifikowane zostały 63 szkoły. Wszystkie zaprezentowały wysoki poziom i niezwykłą kreatywność zarówno przy organizowaniu akcji edukacyjnych, jak i zarobkowych oraz oszczędnościowych. Uczniowie-członkowie Szkolnych Kas Oszczędności, wraz z opiekunami, przedstawili swoje całoroczne dokonania w kronikach wykonanych z pomysłowością, która zaskoczyłaby niejednego artystę.
Od kilku lat, szkoły oceniane są w trzech kategoriach. Wyznacznikiem jest liczebność uczniów w placówce, która przygotowała pracę konkursową. Laureatami tegorocznej edycji konkursu „Dziś oszczędzam w SKO – jutro w PKO” zostały:
- w grupie szkół i drużyn harcerskich liczących do 100 uczniów oraz szkół, w których liczba członków SKO nie przekracza 50 osób, najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa w Michowicach (województwo łódzkie). Na drugim miejscu znalazły się dwie szkoły z województwa mazowieckiego: Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Ługach Wielkich oraz Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Izdebkach – Kosnach. Trzecie miejsce przyznano Szkole Podstawowej w Słonem (województwo lubuskie);
- w grupie szkół liczących od 100 do 500 uczniów Komisja przyznała dwa pierwsze miejsca. Zdobyły je: Szkoła Podstawowa nr 3 w Górze (województwo dolnośląskie) i Gimnazjum nr 2 w Pińczowie (województwo świętokrzyskie). Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. ks. Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach (województwo łódzkie,) natomiast trzecie miejsce ex aequo zajęły: Zespół Oświatowy w Żelkowie – Kolonii (województwo mazowieckie) i Szkoła Podstawowa w Łomnicy Zdroju (województwo małopolskie);
- wśród szkół liczących powyżej 500 uczniów nie przyznano pierwszego miejsca, natomiast na drugim miejscu znalazły się: Szkoła Podstawowa nr 1 w Górze (województwo dolnośląskie) i Szkoła Podstawowa nr 7 w Głogowie (województwo dolnośląskie). Zdobywcą trzeciego miejsca został Zespół Edukacyjny Szkoła Podstawowa w Skwierzynie (województwo lubuskie).
Głównymi kryteriami, jakimi kierowała się komisja przy ocenie prac, były: formy popularyzacji wśród młodzieży wiedzy ekonomicznej, rodzaje podejmowanej działalności związanej z pozyskiwaniem środków pieniężnych, skala i efektywność przedsięwzięć przynoszących dochody oraz średnia wysokość wkładów przypadająca na jednego członka SKO.
Warto podkreślić, że około 1/3 zgromadzonych w szkolnych kasach środków pochodziła z podejmowanych przez uczniów różnego rodzaju przedsięwzięć, takich jak: sprzedaż wyrobów własnych (ciasta, kanapki) i gazetek szkolnych, zbiórka surowców wtórnych, usługi fotograficzne i kserograficzne, organizacja sklepików, kiermaszy, dyskotek, giełd książek oraz loterii fantowych, organizacja występów szkolnych zespołów, teatrzyków, prace porządkowe wokół szkoły i w rodzinnych miejscowościach, uprawa ogródków warzywnych i kwiatowych. Pieniądze uzyskane w ten sposób przeznaczane były zazwyczaj na dopłaty do wycieczek szkolnych, wyjazdów na „zielone szkoły”, zakup pomocy dydaktycznych i książek do bibliotek.
Ważnym elementem konkursu jest popularyzacja wiedzy ekonomicznej. Zgodnie z tą zasadą prowadzono lekcje bankowości, konkursy literackie i plastyczne, quizy, turnieje międzyszkolne oraz powiatowe. Gimnazjum nr 2 w Pińczowie, jak co roku, zorganizowało Ogólnopolski Międzygimnazjalny Turniej Wiedzy Ekonomicznej, w którym brały udział szkoły z całej Polski. Coraz częściej też edukacją obejmowani są także rodzice, dla których dzieci przygotowują m.in. materiały informacyjne o produktach Banku.
Wśród wielu akcji podejmowanych przez uczniów są i takie, w których dzieci kształtują swoje postawy społeczne, koncentrując się na potrzebach innych. Szkoły angażują się w finał „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”, akcję „Góra Grosza”, czy „Sprzątanie świata”. Wspomagają zarobionymi przez siebie pieniędzmi fundacje ratujące życie i zdrowie dzieci oraz wychowanków domów dziecka.
Działania te nie byłyby możliwe, gdyby nie pasja i ogromne zaangażowanie nauczycieli – opiekunów Szkolnych Kas Oszczędności. Obowiązki opiekuna SKO nie ograniczają się do przyjmowania wpłat i realizacji wypłat. Są to codzienne działania na rzecz upowszechniania oszczędzania w szkole i w domach uczniów. Należą się im wyrazy uznania.
Źródło: PKO Bank Polski