Stabilizacji inflacji CPI towarzyszył spadek dwóch z czterech wskaźników inflacji bazowej i stabilizacja dwóch pozostałych – wynika z danych o inflacji bazowej za sierpień opublikowanych przez NBP. Dane potwierdzają spadkowy trend inflacji bazowej, utrzymujący się od początku roku.
Wskaźnik inflacji po wyłączeniu cen żywności i energii, czyli miara inflacji bazowej najbardziej popularna wśród ekonomistów i analityków, pozostała na poziomie z lipca i wyniosła 1,2 proc. r/r. Na niezmienionym poziomie w stosunku do poprzedniego miesiąca (1,6 proc. r/r) pozostał również wskaźnik inflacji po wyłączeniu cen administrowanych.
Niewielki spadek – z 1,6 do 1,5 proc. r/r – zanotował wskaźnik inflacji po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych. Obniżyła się również 15-procentowa średnia obcięta – z 1,9 proc. w lipcu do 1,8 proc. r/r w sierpniu. Tłem dla powyższych zmian jest stabilizacja inflacji CPI w sierpniu na poziomie 2 proc. r/r.
Spadkowa tendencja inflacji bazowej może wskazywać na słabą presję inflacyjną w gospodarce.
– Sierpniowe dane o inflacji bazowej potwierdzają spadkową tendencję wskaźników inflacji bazowej obserwowaną od początku bieżącego roku. Niski obecnie poziom inflacji bazowej może wskazywać na słabą presję inflacyjną w gospodarce – mówi Jarosław T. Jakubik, Zastępca Dyrektora Instytutu Ekonomicznego NBP. – Wskaźnik inflacji CPI jest obecnie wyższy od wskaźników inflacji bazowej, co wskazuje, że inflacja CPI jest podwyższana przez czynniki, na które polityka pieniężna ma niewielki wpływ. Możemy do nich zaliczyć m.in. ceny żywności, energii czy ceny administrowane – dodaje ekonomista. – Z punktu widzenia banku centralnego, interesujące jest czy w kolejnych miesiącach inflacja będzie podwyższana przez ewentualne skutki wzrostu cen żywności, a także zapowiadane na przyszły rok zmiany stawek podatku VAT – podsumowuje Jarosław Jakubik.
Obecnie Narodowy Bank Polski oblicza i publikuje cztery miary inflacji bazowej. Wskaźniki te służą do oceny średnio- i długookresowego trendu wzrostu ogólnego poziomu cen towarów i usług w gospodarce. Pomagają odróżnić zmiany cen związane z oddziaływaniem przejściowych wstrząsów od trwałych efektów wynikających ze zmian presji inflacyjnej:
- wskaźnik inflacji po wyłączeniu cen żywności i energii eliminuje ceny żywności i napojów bezalkoholowych oraz ceny energii, które są szczególnie wrażliwe na wewnętrzne i zewnętrzne szoki podażowe,
- wskaźnik inflacji po wyłączeniu cen administrowanych powstaje poprzez wyeliminowanie cen, które nie są kształtowane przez mechanizmy rynkowe, lecz podlegają różnego rodzaju regulacjom i w związku z tym rozkład zmian tych cen może nie odzwierciedlać długookresowych tendencji inflacyjnych,
- wskaźnik inflacji po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych powstaje poprzez wyłączenie wpływu cen najbardziej zaburzonych, czyli cen tych towarów i usług, które są szczególnie wrażliwe na różnego rodzaju szoki popytowe i podażowe i/lub cechują się istotną i zmienną w czasie sezonowością,
- 15-procentowa średnia obcięta to inflacja obliczona po wyeliminowaniu 15% najsłabiej i najsilniej rosnących cen. Miara nie uwzględnia towarów i usług, których ceny uległy największej zmianie w stosunku do okresu bazowego, o łącznej wadze 30% koszyka CPI.
Źródło: NBP