„Pakiet zaufania – tak nazywa się specjalny program dla banków przygotowany przez NBP i Związek Banków Polskich. – Chcemy przywrócić zaufanie w sektorze bankowym – tłumaczył wczoraj Sławomir Skrzypek, prezes NBP. – Chcemy poprawić płynność na rynku, relacje między bankami.
Pytania o szczegóły planu Sławomir Skrzypek pozostawił bez odpowiedzi. – We wtorek zaprezentujemy bankowcom co najmniej 12 różnych instrumentów – zapowiedział szef NBP. Ale już w poniedziałek przedstawiciele NBP, resortu finansów i Komisji Nadzoru Bankowego (tworzący Komitet Stabilności Finansowej) spotkali się z prezesami banków. – Nasze banki są stabilne, wypłacalne – zapewnia Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. Jan Krzysztof Bielecki, prezes Pekao, dodaje: – To nie jest akcja ratunkowa. My dmuchamy na zimne.”, czytamy w „Rzeczpospolitej”.
„Według ekonomistów dwa rozwiązania mogłyby przynieść poprawę zaufania na rynku bankowym. – Pierwsze to podwyższenie gwarancji dla depozytów bankowych do co najmniej 50 tys. euro. Chodzi o zaufanie deponentów, którzy przecież zasilają system środkami pieniężnymi – mówi prof. Leszek Pawłowicz z Gdańskiej Akademii Bankowej. Jego zdaniem drugi element, który można zastosować jako środek tymczasowy, to objęcie gwarancjami pożyczek na rynku międzybankowym oraz pełnienie przez bank centralny roli pośrednika.”, czytamy dalej.
Kryzys na rynkach finansowych spowodował, że banki muszą pozyskiwać pieniądze bezpośrednio od swoich klientów wprowadzając wysokooprocentowane lokaty. Pożyczki na rynku międzybankowym stały się bowiem bardzo drogie i trudno dostępne. W oferowaniu atrakcyjnych produktów oszczędnościowych sprzyjają bankom wysokie stopy procentowe.
Więcej szczegółów w „Rzeczpospolitej”.
Na podstawie: Eliza Więcław , Monika Krześniak