Od 3 stycznia w placówkach PKO Banku Polskiego można kupić jednostki uczestnictwa nowego parasolowego funduszu otwartego PKO Portfele Inwestycyjne z wydzielonymi subfunduszami: PKO Bursztynowy, PKO Szafirowy, PKO Rubinowy, PKO Szmaragdowy i PKO Diamentowy.
Nową ofertę otwiera PKO Bursztynowy- subfundusz o najniższym poziomie ryzyka spośród wszystkich pięciu i rekomendowanym rocznym okresie inwestycji. Kolejne subfundusze to: PKO Szafirowy, PKO Rubinowy i PKO Szmaragdowy. Poziom potencjalnego zysku oraz ryzyka dla każdego z nich odpowiednio wzrasta, proporcjonalnie do większej ekspozycji na fundusze akcyjne i rynek akcji oraz inne papiery wartościowe o charakterze udziałowym. Ponadto wydłuża się rekomendowany okres inwestycji. Nową ofertę zamyka PKO Diamentowy dedykowany inwestorom o największych wymaganiach jeśli chodzi o oczekiwany zysk i jednocześnie akceptujących wysokie ryzyko inwestycji. Ekspozycja na fundusze akcyjne i instrumenty udziałowe stanowi w tym przypadku od 65 do 85 proc. wartości aktywów netto subfunduszu, przy 4-5 letnim zalecanym horyzoncie inwestycji.
– Nowa oferta PKO TFI wpisuje się w nowatorską strategię dystrybucji produktów inwestycyjnych PKO Banku Polskiego . Odchodzimy od skomplikowanych produktów i szerokich półek produktowych w stronę rozwiązań skutecznie zaspokających potrzeby klientów. Stawiamy na proste i intuicyjne rozwiązania, stworzyliśmy ofertę produktów nowej generacji lepiej odpowiadającą na wyzwania rynkowe i oczekiwania klientów. – mówi Rafał Madej, dyrektor Departamentu Produktów Inwestycyjnych PKO Banku Polskiego.
Oferta powstała z myślą o zapewnieniu klientom gotowych i wysoce zdywersyfikowanych rozwiązań inwestycyjnych, dzięki którym nie będą musieli samodzielnie budować portfeli, selekcjonować funduszy oraz różnych segmentów rynków finansowych. To zarządzający funduszem, bazując na swej wiedzy i doświadczeniu zdecydują, które obszary geograficzne są aktualnie najbardziej perspektywiczne, czy warto wybrać małe, średnie, czy raczej duże i dojrzałe spółki. Budując portfel wyselekcjonują fundusze inwestujące zgodnie z logiką ustaloną we wcześniejszym kroku. Subfundusze mogą na przykład przyjmować ekspozycję na globalny rynek surowców i nieruchomości, dzięki czemu klienci z segmentu detalicznego zyskają dostęp do aktywów zarezerwowanych dotychczas dla zamożnych inwestorów.
Opłata za zarządzanie składa się z opłaty stałej i zmiennej. Wysokość tej drugiej będzie uzależniona od wyniku inwestycyjnego osiąganego przez zarządzających („opłata za sukces”) i jest naliczana tylko wówczas, gdy rentowność funduszu w okresie rozliczeniowym i po naliczeniu opłaty stałej przekroczy wskaźnik referencyjny dla danego subfunduszu.
Źródło: PKO BP