Wszyscy, którzy ukończyli 18 lat, posiadają statut rezydenta, posiadają NIP i chcą lokować oszczędności w Obligacjach Skarbu Państwa mogą dokonywać transakcji za pośrednictwem Internetu. Udostępnienie tego nowoczesnego kanału eliminuje konieczność wizyty w punkcie sprzedaży obligacji i umożliwia dokonywanie operacji z każdego komputera podłączonego do sieci Internet.
Przeprowadzenie zakupu wymaga uprzedniej rejestracji użytkownika na stronach serwisu transakcyjnego i uaktywnienia dostępu w systemie. W tym celu należy wypełnić wniosek rejestracyjny na stronach serwisu. Klient podaje swoje dane teleadresowe oraz numery PESEL i NIP. Należy również podać wybrane przez siebie hasło dostępowe potrzebne do logowania się w systemie w przypadku składania kolejnych dyspozycji. Nie jest natomiast wymagane podpisywanie jakichkolwiek umów.
Środki pieniężne z tytułu obligacji (odsetki, kwota wykupywana) przekazywane są na wskazany przez klienta rachunek bankowy. Dlatego wymagane jest podanie numeru konta bankowego do wypłat, numer telefonu kontaktowego i adresu e-mail.
Po zarejestrowaniu i zalogowaniu, użytkownik może w pełni korzystać z oferowanej przez serwis funkcjonalności. Aby dokonać zakupu, należy określić liczbę i rodzaj kupowanych obligacji oraz dokonać przelewu środków w ciągu trzech dni roboczych. W dniu wypłaty odsetek lub wykupu obligacji, wskazany podczas rejestracji rachunek bankowy będzie zasilony kwotą wykupu wraz z należnymi odsetkami.
Każdy klient może też otrzymać pisemne potwierdzenie transakcji realizowanej za pośrednictwem Internetu.
Szczegółowy regulamin określający warunki i zasady zakupu obligacji za pośrednictwem systemów teleinformatycznych znajduje się na stronach serwisu.
Rodzaje obligacji
Z oferty obligacji skarbowych każdy może wybrać produkt najbardziej odpowiadający własnym potrzebom. Obecnie emitowane są obligacje dwu-, trzy- i czteroletnie.
Od początku września dostępna będzie również kolejna emisja obligacji pięcioletnich.
Oprocentowanie obligacji jest stałe lub zmienne, w zależności od rodzaju obligacji. Obligacje dwuletnie i pięcioletnie mają oprocentowanie stałe, zaś trzyletnie i czteroletnie oparte są na oprocentowaniu zmiennym.
Odsetki od obligacji dwuletnich po roku są dopisywane do kapitału. Odsetki od pozostałych rodzajów obligacji są wypłacane jeszcze w trakcie trwania inwestycji.
Opisy poszczególnych typów obligacji wraz z ich charakterystyką znajdują się na stronach serwisu internetowego www.obligacjeskarbowe.pl uruchomionego przez nowego Agenta emisji – PKO Bank Polski.
Szybko i na czasie
Internet oferuje możliwości samodzielnego zarządzania finansami. W przypadku obligacji, dokonywanie transakcji staje się o wiele prostsze i szybsze. Zawsze aktualne wiadomości dotyczące obligacji publikowane są na stronach serwisu www.obligacjeskarbowe.pl Za jego pośrednictwem można również dowiedzieć się wszystkiego na temat opłacalności inwestycji, warunków zakupu, sprzedaży, możliwości przedterminowego wykupu, itp.
Oznacza to, że każda osoba zainteresowana zakupem, posiadająca komputer z dostępem do Internetu, może uzyskać wszelkich potrzebnych informacji oraz dokonywać transakcji bez konieczności wychodzenia z domu czy biura.