WYDARZENIE DNIA
W styczniu pensje wzrosły o 7,8 proc. (rok do roku), czym zaskoczyły ekonomistów. Zaczęło się mówić o wpływie rocznych premii na ten wzrost, ale przyspieszony wzrost wynagrodzeń staje się faktem.
Widać jego wpływ w danych o sprzedaży detalicznej (w styczniu wzrost o 16,5 proc.), widać też w innych danych. Wczoraj Narodowy Bank Polski podał, że ilość gotówki w obiegu zwiększyła się aż o 22 proc. przez ostatni rok, co – zdaniem „Rzeczpospolitej” – może być efektem wzrostu płac, ale także rozwojem szarej strefy, zwłaszcza w przeżywającym rozkwit budownictwie, czy raczej pracach remontowych.
Na problem wzrostu płac zwraca też uwagę dzisiejszy „Puls Biznesu” z którego dowiadujemy się, że zagranicznym koncernom inwestującym w Polsce doradza się podniesienie pensji do 2 tys. brutto zamiast 1200 złotych oferowanych zwykle jeszcze rok temu.
SYTUACJA NA GPW
Wczorajsza sesja rozpoczęła się od 3-proc. spadku indeksu WIG20, który od razu znalazł się w okolicy wsparcia na poziomie 3150 pkt. Wsparcie w zasadzie ani przez moment nie było zagrożone – inwestorzy wykorzystali spadające ceny akcji do ich akumulacji. Najpierw robili to bardzo ostrożnie i indeks bardzo powoli odrabiał straty, ale w ostatniej godzinie notowań zwyżki przyspieszyły i z minus 3 zrobiło się minus 1 proc.
Końcowy fixing był totalnym zaskoczeniem – WIG20 wyszedł o 0,9 proc. na plus. Wczoraj takie działania byliśmy skłonni przypisać arbitrażystom. Ponieważ jednak skokiem indeksu zakończyła się także sesja na Węgrzech (BUX także wyszedł na plus), zakładamy że zlecenia kupna poszły od inwestorów zagranicznych niezbyt chyba zaznajomionych z realiami naszych rynków.
GIEŁDY ZAGRANICZNE
Po słabym początku amerykańskie indeksy zdołały zakończyć dzień na plusie, a spory wkład w taki obrót sprawy miał analityk Lehman Brothers, który powiedział, że „złe długi” będą miały niewielki wpływ na wyniki banków. Akcje banków zaczęły więc drożeć, a za nimi także papiery deweloperów. Dow Jones zyskał 0,5 proc., S&P 0,7 proc., a Nasdaq 0,9 proc.
Straty odrabiały też giełdy na południu. W Brazylii indeks wzrósl o 1,2 proc., w Argentynie o 1,1 proc., a w Meksyku o 0,5 proc.
W Azji indeksy także rosły, inwestorzy uwierzyli raz jeszcze w lepszą przyszłość USA. Nikkei wzrósł o 1,1 proc., Kospi o 1,4 proc., a Hang Seng o 0,7 proc.
W Chinach produkcja przemysłowa w lutym wzrosła o 18,5 proc. i te dane pomogły we wzroście Shangai Composite o 1,5 proc.
OBSERWUJ AKCJE
TP SA- wartość akcji TPSA wzrosła w środę o 5,7 proc. do 23,8 PLN za sztukę. Nie należy jednak ulec złudzeniu wielkiego skoku, gdyż był on rezultatem transakcji arbitrażowych polegających na kupowaniu lub sprzedawaniu papierów przez dużych inwestorów, w celu uzyskania lepszego wyniku na instrumentach pochodnych. Przez przeważającą część sesji kurs zmagał się ze wsparciem na wysokości 22 PLN wyznaczonym przez wierzchołki wcześniejszych lokalnych szczytów oraz długookresową średnią kroczącą z 200 dni. Zaburzenie faktycznego obrazu zmian ceny przez arbitrażystów utrudnia jakiekolwiek prognozowanie przynajmniej do końca tego tygodnia, kiedy wygasają marcowe serie kontraktów terminowych i opcji odpowiedzialnych za środowe pompowanie indeksu WIG20.
BPH- akcje banku potaniały o 2,7 proc. i wyceniane były na koniec dnia 876 PLN. Ostatni raz cena zamknięcia była na tym poziomie w listopadzie 2006 r. Posiadaczy zmieniło ok. 240 tys. akcji, z czego aż 73 tys. w ostatnich transakcjach przed zakończeniem obrotu. Kurs znalazł się tuż nad linią długoterminowego trendu wzrostowego. Akcje są już mocno wyprzedane i można oczekiwać lekkiego odbicia po dotarciu kursu do 850 PLN, gdzie znajduje się testowane obecnie wsparcie.
POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
IDM fundusze zarządzane przez PKO Credit Suisse kupiły 3,73 mln akcji domu maklerskiego.
Rafako- wybuduje instalację odsiarczania dla Elektrowni Skawina za 34,1 mln PLN netto.
Relpol-Leszek Jędrzejewski zbył ok. 33 tys. akcji spółki zmniejszając swoje zaangażowanie z 14,14 proc. do 10,36 proc. kapitału zakładowego.
Infovide Matrix- podpisał ramową umowę o współpracy z PKN Orlen.
Interia- według Komisji Nadzoru Bankowego ustanowienie przez RMF FM blokady na akcjach Interii na rzecz BRE Banku było sprzeczne z przepisami kodeksu spółek handlowych. KNF poinformowała ponadto, że firma Bauer Media Invest GmbH dominująca nad Broker FM i pośrednio nad RMF FM jest zobowiązana do ogłoszenia wezwania do sprzedaży akcji Interii w celu zwiększenia posiadania powyżej 66 proc. lub sprzedaży posiadanych akcji w celu zmniejszenia posiadania poniżej 33 proc.
Jutrzenka- po uzyskaniu zgody odpowiednich urzędów spółka przejmie “Kaliszankę” oraz Fabrykę Pieczywa Cukierniczego w zamian za objęcie przez dotychczasowego właściciela akcji z nowej emisji Jutrzenki.
TUP- podpisał umowę z Arcelor, wg której zobowiązał się do wybudowania pierwszego mieszkalnego wielorodzinnego budynku w Polsce wykonanego w technologii stalowej.
FON- członek rady nadzorczej kupił 128.449 akcji po średniej cenie 1,66 PLN za szt.
Projprzem- utworzył spółkę córkę Projrzem Dom, która będzie prowadzić działalność deweloperską.
PROGNOZA GIEŁDOWA
W zasadzie powinniśmy zrezygnować ze sporządzania prognoz, ponieważ jak udowodnił wczorajszy fixing, na GPW dzieją się rzeczy zupełnie nieprzewidywalne.
Ograniczymy się więc – do końca tygodnia i wygaśnięcia kontraktów terminowych i opcji na WIG20 – do ogólnego szkicu sytuacji.
Nastroje przed dzisiejszą sesją powinny być bardzo dobre – inwestorzy widzieli dużą poprawę na rynkach zagranicznych, które są głównym, by nie powiedzieć jedynym, czynnikiem ryzyka dla koniunktury na GPW w tych dniach. W normalnej sytuacji oczekiwalibyśmy 1,5-2 proc. wzrostu WIG20. Ponieważ jednak taki wzrost zanotowano już na wczorajszym fixingu, trudno przewidywać coś więcej poza dużą zmiennością. Generalnie nasze nastawienie do rynku na najbliższe tygodnie jest pozytywne, a obecny strach o głębszą korektę odczytujemy jako podstawę do optymizmu. W naszym odczuciu wszelkie korekty są dobrą okazją do akumulowania akcji w portfelu, ale raczej selektywnie i ostrożnie dobieranych pod kątem potencjału do wzrostu zysków, a nie wedle wagi w indeksie WIG20.
WALUTY
Nastroje na rynku walutowym zmieniają się bardzo szybko. Zaledwie w środę jen był blisko swoich kilkumiesięcznych szczytów, a dziś bardzo szybko traci na wartości. Dolar umocnił się do jena o 1,2 proc., a euro aż o 1,4 proc. Jak na dzienne zmiany to zabójcze tempo. Główne waluty mają już dziś szanse złamać poziomy oporu i znaleźć się najwyżej do jena od dwóch tygodni.
Osłabienie jena to naturalnie bardzo dobre informacje dla rynków wschodzących i ich walut. Złoty zyskuje dziś rano do euro, które kosztuje 3,88 PLN, dolar spadł do 2,94 PLN. Frank, który na świecie spada razem z jenem, potaniał dziś do 2,41 PLN.
SUROWCE
Ropa naftowa była w środę najtańsza od początku lutego. Po dużej przecenie cena baryłki ustabilizowała się ostatecznie nieco powyżej 58 USD. Dzisiejsze spotkanie przedstawicieli 12 krajów OPEC ma na celu ustalenie strategii i wysokości wydobycia na najbliższe tygodnie. OPEC produkuje ponad 40 proc. światowej ropy i ma duży wpływ na kształtowanie cen surowca na rynku. Analitycy uważają, że obecna cena bryłki jest satysfakcjonująca dla producentów i nie należy oczekiwać dużych zmian poziomu wydobycia.
Miedź konsolidowała się w okolicach 280- 286 USD za funt. Wiadomości o szybkim wzroście importu metalu przez Chiny w lutym w połączeniu z danymi o spadających światowych zapasach mogą pobudzić inwestorów do zakupów.
Złoto lekko drożało w czwartek rano dzięki poprawie nastrojów na azjatyckich rynkach akcji. Za uncję płacono 645 USD.