WYDARZENIE DNIA
Zdaniem ekonomistów ankietowanych przez ISB, w II kwartale wzrost gospodarczy wyniósł 5,5 proc. wobec 6,1 proc. w I kwartale. Tempo zwalnia produkcja, gospodarkę trzymają konsumenci.
Ekonomiści zgadzają się co do tego, że gospodarka nadal znajduje się w dobrej kondycji, relatywnie o wiele lepszej od tego, co widzimy w krajach Zachodniej Europy, jednak wysokiej dynamiki wzrostu nie uda się utrzymać. W I kwartale zwolniły inwestycje (wyższe koszty kapitału) i produkcja przemysłowa (kłopoty odbiorców na Zachodzie). Ujemny wpływ na PKB będzie mieć także powiększający się deficyt handlowy. Natomiast wydatki konsumentów nadal cechują się wysoką dynamiką, a jej wyhamowanie spodziewane jest dopiero w kolejnych kwartałach. Dziś także wstępne dane o inflacji w strefie euro – ma się obniżyć do 3,9 proc. (z 4,0 proc. w lipcu).
SYTUACJA NA GPW
To była pierwsza naprawdę udana sesja od kilku tygodni, od końca lipca, kiedy indeksy odbijały od dna. Złożyło się na to kilka czynników. Po pierwsze GPW dzień wcześniej sporo traciła, podczas gdy w Europie Zachodniej i w USA indeksy rosły. Ten dystans trzeba było odrobić. Ale taki optymizm „z urzędu” rzadko okazywał się trwały na GPW. Wczoraj został podsycony raportem UBS, który radził swoim klientom doważenie polskich akcji, w szczególności sektora bankowego. Na koniec dane o wzroście amerykańskiego PKB poprawiły nastroje na całym świecie. W rezultacie WIG20 zyskał 2,5 proc. przy wysokich obrotach, które na całym rynku wyniosły 1,23 mld PLN. Zgodnie ze wskazaniem UBS najlepiej radził sobie sektor bankowy – WIG Banki wzrósł o 3,7 proc. (przy obrotach sięgających 0,5 mld PLN). W zasadzie cały wzrost to zasługa banków plus KGHM, PKN i Lotosu.
GIEŁDY ZAGRANICZNE
Po udanej sesji na Nowojorskiej giełdzie kupujący akcje dominowali w piątek także w Azji, gdzie NIKKEI zyskał 2,4 proc., a chiński B-Shares Shanghai rósł o ponad 4,5 proc. Po części było to konsekwencją wysokiego odczytu amerykańskiego PKB z czwartku, na który inwestorzy nie mogli wcześniej zareagować, ale sprzyjały także dane z japońskiej gospodarki, gdzie zaskakująco wzrosły zamówienia w sektorze budownictwa oraz w przemyśle. Dodatkowo rząd Japonii poinformował o uruchomieniu specjalnego programu pomocowego dla firm, na który przeznaczy prawie 17 mld USD. W Europie poznamy dzisiaj lipcową stopę bezrobocia oraz szereg wskaźników nastrojów gospodarstw i przedsiębiorców, a w USA podane zostaną dane o wydatkach konsumentów.
OBSERWUJ AKCJE
Pekao – wczorajszy raport UBS na temat naszego rynku wyraźnie wskazywał akcje Pekao i BZ WBK, jako godne największego zainteresowania. Oznacza to ciekawy pojedynek na wiedzę teoretyka (analityka) i praktyków, bowiem w ostatnich tygodniach i miesiącach to właśnie z tych banków najczęściej płynęły informacje o sprzedaży akcji przez insiderów. W przypadku Pekao analiza techniczna daje większe szanse analitykom UBS, choć argumenty nie są mocne. Po wczorajszym wzroście kurs wybił się powyżej 50-sesyjnej średniej, a MACD ma szanse powrócić powyżej linii sygnalnej 0. Nowy dołek wypadł powyżej lipcowego, ale lipcowy szczyt już poniżej majowego.
BZ WBK – w przypadku tego banku sprawa może wyjaśnić się w ciągu jednej, dwóch sesji. Wzrost kursu o 3 PLN wystarczy, żeby powstał nowy szczyt. Na wykresie tygodniowym wskaźniki techniczne zachęcają do trzymania akcji banku, na wykresie dziennym przełamanie średniej z 50 sesji miało bardzo przekonujący charakter (skok o 11,6 proc. na jednej sesji – 30 lipca).
POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
Hydrotor – za 400 tys. PLN kupił nieruchomości, które wcześniej wynajmował.
Kernel – spółka oczekuje, że w przyszłym roku przychody jej grupy wyniosą 1,1 mld euro, zysk EBITDA 185 mln euro, a zysk netto 115 mln euro.
PetrolInvest – spółka zwołała NWZA na 19 października. Przedmiotem obrad będzie emisja ok. 312 tys. akcji skierowanych do Mars International Trade. Cena emisyjna ma wynieść 310 PLN, ale akcje będą opłacone udziałami w Caspian Services. Wcześniej 5 września – akcjonariusze będą decydować o innej emisji zamkniętej – ok. 2,85 mln akcji trafi do udziałowców innych spółek działających w rejonie pól naftowych w Kazachstanie.
Budimex Dromex – ma kontrakt o wartości 44,6 mln euro (netto) na budowę biurowców we Wrocławiu. Termin zakończenia prac ustalono na 28 maja 2010 r.
J.W. Construction – zlecił swojej spółce zależnej budowę osiedla „bursztynowego”. Budżet tego projektu to 81,25 mln PLN.
PROGNOZA GIEŁDOWA
Dobra rekomendacja jednego z zachodnich banków inwestycyjnych dla polskich akcji nie była główną przyczyną wczorajszego skoku indeksu WIG20 o 2,5 proc., ale jej wpływ na decyzje inwestorów był mimo wszystko wyraźny. Przed danymi z USA WIG20 znajdował się na minimalnych plusach, ale kiedy zlecenia kupna już ruszyły, to właśnie papiery banków wskazanych w raporcie analitycznym rosły najszybciej. Wydaje się, że ostatnią w tym tygodniu sesję 20 największych spółek po takim zrywie rozpocznie znacznie spokojniej, a dystans do nich mogą nadrabiać małe i średnie spółki, którymi wczoraj nikt się nie interesował. Dane o wzroście PKB ze względu na oczekiwania kształtujące się na wysokim poziomie mają większe szanse rozczarować niż zaskoczyć na plus.
WALUTY
W tym tygodniu kurs dolara, pomimo licznych zwrotów wywoływanych danymi z sektora finansowego, gospodarki czy rynków surowcowych, poruszał się w wąskim zakresie. W piątek rano za jedno euro płacono 1,474 USD, czyli o ponad 1 proc. mniej niż tydzień temu, a dane o wzroście PKB w II kw. o 3,3 proc. pomogły dolarowi utrzymać siłę także w stosunku do bardziej egzotycznych walut. Ostania sesja w tym tygodniu obfituje w dane gospodarcze z Japonii, Europy i USA w związku z czym przed długim weekendem w Stanach inwestorzy mogą zamykać otwarte pozycje i wywoływać silne krótkoterminowe ruchy kursów. Zobaczymy jaki wpływ na złotówkę będą mieć dane z GUS o wzroście PKB Polski w II kw., trudno liczyć na odrobienie strat przekraczających 2 proc. w ujęciu tygodniowym. Rano euro kosztowało 3,354 PLN, dolar 2,275 PLN, a frank szwajcarski 2,077 PLN.
SUROWCE
Sztorm Gustaw ma dotrzeć do wybrzeży USA na początku przyszłego tygodnia i choć ewakuacja części pracowników platform wiertniczych z Zatoki Meksykańskiej trwa już kilka dni, to większość z jednostek nadal wydobywa ropę naftową. Wczoraj rosyjskie władze przeniosły polityczne napięcia na sferę gospodarczą i zakazały 19 amerykańskim producentom drobiu eksportu do Rosji, a dzisiejszy The Wall Street Journal donosi, że w Lukoilu trwają przygotowania do zakręcenia kurka z ropą w postaci rurociągu „Przyjaźń”. Rano reakcja na te wiadomości na rynku surowcowym była dość łagodna, bo ropa podrożała zaledwie o 1,3 proc. do 117 USD za baryłkę. Od początku miesiąca natomiast spadają ceny metali przemysłowych, bo szybki przyrost zapasów na giełdach towarowych sugeruje, że słabnie popyt nie tylko ze strony Chin, ale również z Europy i USA. W tym miesiącu tona miedzi potaniała o ponad 7 proc.
KOMENTARZ PRZYGOTOWALI
Łukasz Wróbel – wydarzenie dnia, giełdy zagraniczne, prognoza giełdowa, surowce, waluty;
Emil Szweda – sytuacja na GPW, obserwuj akcje, poinformowali przed sesją. Open Finance