Wzrost przekazanych pieniędzy o przeszło 176% w dużej mierze wynika z uproszczenia procedury, ale także z rosnącej świadomości społecznej obywateli.
1% podatku dochodowego obywateli stał się ważną pozycją w budżetach organizacji pożytku publicznego. Od początku dynamicznie wzrasta ilość przekazywanych im w ten sposób pieniędzy. Mimo rosnących kwot, wciąż jedynie 20% podatników korzysta z takiej możliwości. Dlatego Konfederacja Pracodawców Polskich podejmowała – i wciąż podejmuje – działania na rzecz promocji wspierania organizacji pożytku publicznego.
Zdaniem KPP, należy rozszerzać możliwości finansowego zaangażowania obywateli we wspieranie organizacji pożytku publicznego. Dlatego opowiadamy się za zwiększeniem możliwości odpisu do 2 proc. Dobry moment jest teraz – gdy trwają prace nad przyszłorocznym budżetem. Wskazujemy, że wystarczyłoby jedynie zmienić art. 27 ustawy o działalności organizacji pożytku publicznego i o wolontariacie.
Pełne wykorzystanie możliwości organizacji z tzw. trzeciego sektora w Polsce wymaga stworzenia bardziej korzystnych warunków jego rozwoju, a więc także mechanizmów lepszego finansowania zadań publicznych realizowanych przez organizacje pożytku publicznego. Wprawdzie wprowadzenie odpisu w wysokości 2% podatku będzie skutkowało zmniejszeniem wpływów do budżetu, ale w rachunku długookresowym kasa państwa prawdopodobnie odniesie korzyści. Organizacje te bowiem realizują wiele zadań publicznych (np. prowadzą dożywianie dzieci czy prowadzą ośrodki pomocy społecznej), często wyręczając tym samym państwo.