Oficjalna wypowiedź ze strony Rosji na temat najbliższego spotkania państw należących do grupy BRIC potwierdza, że Rosja nadal zamierza dyskutować kwestię obalenia dolara jako waluty rezerwowej świata. Z drugiej strony wcześniej pojawiały się wypowiedzi przedstawicieli innych państw z tej grupy, którzy nie są do tego tak chętni.
Mimo wszystko warto śledzić stanowisko Rosji, gdyż może ono mieć wpływ na bieżące zmiany kursu EUR/USD. Aktualnie para ta znajduje się na poziomie 1,3842 po przetestowaniu wczoraj okolic wsparcia na poziomie 1,3750.
Wstępny projekt budżetu na 2010
Wczoraj polski rząd zaakceptował wstępny zarys projektu budżetu na 2010 rok. Założono w nim dynamikę wzrostu PKB na poziomie 0,5% r/r, a także inflację na średnim poziomie 1% r/r. Szczególnie założenie dotyczące PKB jest w miarę realne, dzięki czemu tym razem rząd może uniknąć konieczności kilkukrotnego nowelizowania ustawy budżetowej. Ponadto wczorajsze wypowiedzi członków RPP ukazują, że zdania w Radzie na temat najbliższej decyzji w sprawie stóp procentowych są podzielone. Nasza waluta pozostaje słaba, gdyż dziś rano kurs EUR/PLN wynosi 4,5369, a USD/PLN 3,2724.
Znaczna dawka danych
W dniu dzisiejszym napłynie spora ilość nowych danych makro. Pierwsze z nich pojawią się o godzinie 11:00 i będą pochodziły z Europy. Poznamy wówczas obecną wartość indeksu ZEW z Niemiec (prognozy wskazują na poziom 35 pkt., poprzednio 31,1 pkt.), a także inflację CPI i inflację bazową CPI ze Strefy Euro. W pierwszym przypadku oczekiwany jest spadek z 0,6% r/r poprzednio do 0,0% obecnie, a w drugim z 1,7% r/r do 1,5%. Następnie o 14:30 napłynie seria danych z USA, m.in.: inflacja PPI (oczekiwany jest jej wzrost z 0,3% m/m do 0,6%) oraz inflacja bazowa PPI (spodziewana jest stabilizacja na poziomie 0,1% nm/m). Ponadto o tej porze poznamy liczbę wydanych pozwoleń na budowę domów w USA, która ma symbolicznie wzrosnąć z 498 tys. do 500 tys. oraz liczbę rozpoczętych budów, która ma wynieść 490 tys. Na koniec opublikowane zostaną dane dotyczące dynamiki produkcji przemysłowej w USA. Inwestorzy oczekują jej spadku do -0,9% m/m z -0,5% w miesiącu poprzednim.
Dariusz Pilich
Źródło: FMC Management