PKO Bank Polski, wraz z innymi bankami, podpisał umowę konsorcjalną ze spółką Great Wind z Grupy Polsat Plus. Umowa obejmuje: kredyt inwestycyjny, kredyt obrotowy na pokrycie VAT oraz kredyt DSRF, czyli finansujący rezerwę obsługi długu. Udział PKO Banku Polskiego to 237,6 mln zł. Farma o mocy 72,6 MW powstaje w gminie Człuchów w woj. pomorskim. Ma wejść w fazę operacyjną w pierwszej połowie 2024 r. 33 turbiny wiatrowe będą w stanie wyprodukować tyle prądu, ile zużywa 110 tys. gospodarstw domowych.
– Jesteśmy dumni, że możemy wspierać spółkę Great Wind w projekcie OZE, który pozwala nam realizować naszą politykę finansowania rozwoju energetyki odnawialnej. Ta inwestycja, to kolejny krok na drodze do zwiększenia udziału zielonej energii w krajowym miksie energetycznym. W ramach grupy PKO Banku Polskiego w ciągu ostatniego roku (od września 2022 do września 2023) udzieliliśmy zielonego finansowania na kwotę 3,3 mld zł, co oznacza wartościowo wzrost o 44 proc. w ujęciu rok do roku. Jestem przekonany, że wciąż mamy duży potencjał, aby zwiększać ten wolumen – mówi Andrzej Kopyrski, wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego, nadzorujący Obszar Bankowości Korporacyjnej i Przedsiębiorstw.
Oprócz PKO Banku Polskiego w konsorcjum są także: Bank Gospodarstwa Krajowego, mBank i Santander Bank Polska.
Zaangażowanie PKO Banku Polskiego w budową farmy wiatrowej w Człuchowie wpisuje się w realizację strategii banku na lata 2023-2025. Bank chce zostać liderem transformacji ESG w polskim sektorze bankowym. Przewagę w sektorze projektów OZE finansowanych przez bank mają projekty wiatrowe i fotowoltaiczne. PKO Bank Polski jest w gronie instytucji, które podpisały umowę kredytową na sfinansowanie farmy morskiej Baltic Power. Na rynku finansowania OZE aktywne są także spółki z grupy kapitałowej PKO Banku Polskiego, w szczególności PKO Leasing.
Źródło: PKO BP